لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۴۹

اف‌بی‌آی اثر انگشتان جان لنون از گروه بیتلز را ضبط کرد


آرم گوگل به مناسبت هفتادمین سالگرد تولد جان لنون
اف‌بی‌آی، اداره آگاهی فدرال آمریکا، در جریان بازرسی از یک مرکز حراج در شهر نیویورک فرم تقاضای اقامت جان لنون، عضو فقید گروه موسیقی بیتلز، در آمریکا را که حاوی اثر انگشتان اوست ضبط کرد.

از سوی دیگر موتور جستجوی گوگل نیز در روز جمعه به مناسبت هفتادمین سالگرد تولد این خواننده معروف بریتانیایی و به یاد او آرم خود را تغییر داده و طرحی یادآور جان لنون بر آن گذاشته است.

آرم روز جمعه گوگل به یاد جان لنون تصویری و صوتی شده و با کلیک بر آن می‌توان بخشی کوتاه از ترانه «تصور کن» این خواننده را شنید.

به گزارش روزنامه گاردین چاپ لندن، این فرم تقاضای اقامت دائم در آمریکا متعلق به سال ۱۹۷۶ است و امضا و اثر انگشت جان لنون بر آن نقش بسته است.

به گفته مسئولان این موسسه حراج کالاهای قیمتی در شهر نیویورک، انتظار می‌رفت که این فرم حداقل به بهای صد هزار دلار به فروش برسد.

پتیه سیگل، از مسئولان این موسسه حراج، می‌گوید: «مشخص نیست چرا این فرم این قدر مهم است که اف‌بی‌آی تصمیم گرفته آن را ضبط کند.»

به گفته وی، هفته گذشته یک عکس از این فرم که از جنس مقواست به فهرست آثار حراجی در این موسسه افزوده شده، و چند روز بعد ماموران اف‌بی‌آی با این موسسه تماس گرفته و می‌گویند لازم است این فرم را بررسی کنند.

چند روز بعد ماموران اف‌بی‌آی و اداره امنیت ملی آمریکا به این موسسه حراج در محله منهتن مراجعه کرده و می‌گویند که تحقیقات در مورد جان لنون هنوز ادامه دارد. روز چهارشنبه آنها با حکم رسمی برای ضبط این فرم دوباره مراجعه کرده و آن را با خود برده‌اند.

روزنامه گاردین می‌افزاید که یک مقام اف‌بی‌آی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری بی‌بی‌سی گفته است که این تحقیقات و ضبط فرم تقاضای اقامت جان لنون مشخصا در ارتباط با مرگ این عضو گروه بیتلز نیست، بلکه دلیل این اقدام حفاظت از اسناد دولتی ایالات متحده است.

اما پتیه سیگل از مسئولان موسسه حراج کالاهای نفیس در نیویورک با این نظر مخالف است و می‌گوید: «اگر این فرم تقاضای اقامت متعلق به جان لنون نبود، هیچ گاه ادارات دولتی این قدر حساسیت نشان نمی‌دادند. حقیقت این است که هر آن چه که مربوط به جان لنون و دولت آمریکاست به نوعی توسط دولت کنترل شده و آنها نمی‌خواهند که این مدارک و اسناد در دسترس عموم قرار بگیرد.»

روزنامه گاردین می‌نویسد که فرم تقاضای اقامت جان لنون توسط صاحب آن به صورت ناشناس برای فروش به این موسسه حراج سپرده شده بود. صاحب آن مدعی است که این سند را حدود ۲۰ سال پیش خریداری کرده است. اما برخی معتقدند که احتمالا این سند به سرقت رفته است.

لئون ویلدس، وکیل سابق جان لنون، می‌گوید که برخی از اسناد و مدارک شخصی این عضو گروه بیتلز در سال ۱۹۷۶ به سرقت رفته است. در همان زمان و ماه‌های قبل از آن جان لنون به خاطر فعالیت‌های خود علیه جنگ از سوی اف‌بی‌آی تحت نظر بود و مورد بازجویی قرار گرفته بود.

گاردین در پایان می‌نویسد که پیشتر نیز یک فرم رسمی دیگر با اثر انگشتان جان لنون در سال ۱۹۹۱ در حراج آثار نفیس بدون مداخله اف‌بی‌آی به فروش رسیده است. این نسخه که کپی بود به بهای چهار هزار دلار به فروش رسیده است.
XS
SM
MD
LG