لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۲۹

حذف ویدئوهای روحانی تندروی آمریکایی‌تبار از شبکه یوتیوب


انور الاولاکی
یوتیوب تحت فشار دولت‌های آمریکا و بریتانیا روز چهارشنبه صدها ویدئوی انور الاولاکی، روحانی تندرو متولد آمریکا، را که اکنون در یمن مستقر است از وب‌سایت خود حذف کرد.

این روحانی تندرو در ویدئوهای خود به نفع گروه‌های مسلح اسلام گرا تبلیغ کرده و از نظر دولت آمریکا در تبلیغ برای حملات خشونت‌آمیز به غرب نقش فعالی ایفا می‌کند.

به نوشته روزنامه اینترنشنال هرالد تریبیون،‌ از هفته‌ها پیش اعتراض‌های رسمی مقامات بریتانیا و آمریکا به وب‌سایت یوتیوب افزایش یافته است، ولی پس از کشف دو بمب در بار هواپیمایی که از یمن به مقصد شهر شیکاگو در پرواز بود این فشار افزایش یافت.

اکنون مشخص شده است که ارسال این بمب‌ها توسط بخش شبه‌جزیره عربستان از شبکه القاعده انجام شده که انور الاولاکی با آن در ارتباط است.

در همین زمینه سخنگوی وب‌سایت یوتیوب اعلام کرد که این ویدئوها به خاطر مغایرت آن با اصول ناظر بر فعالیت یوتیوب که عدم انتشار مطالب خشونت‌آمیز و عدم تشویق به اعمال غیرقانونی و ارتباط با گروه‌های مشخص تروریستی است از روی این وب‌سایت حذف شده‌اند.

به گفته این سخنگو، کمپانی گوگل که صاحب وب‌سایت یوتیوب است سعی می‌کند که تعادلی متناسب بین آزادی بیان و تبلیغ و تحریک به خشونت را رعایت کند.

وی افزود که یوتیوب ویدئوهای مورد اعتراض را به خوبی بررسی کرده و آنها را مغایر اصول کار خود تشخیص داده است.

هر چند تعیین دقیق مرزهای آزادی بیان با تبلیغات خشونت‌آمیز کار دشواری است، یوتیوب مصمم است که تمام مطالب خشونت‌آمیز را حذف کرده، بدون آن که برای تبلیغات صرفا دینی روی این وب‌سایت محدودیتی ایجاد کند.

روزنامه اینترنشنال هرالد تریبیون می‌افزاید که حساسیت‌های دولت بریتانیا در مورد فعالیت انور الاولاکی و گروه وابسته به وی به خاطر دو مورد جدید افزایش یافته است.

یک زن جوان که در سال‌های اخیر به خاطر تماشای ویدئوهای تبلیغاتی این روحانی تندرو به یکی از پیروان وی بدل شده بود روز چهارشنبه به جرم توطئه برای قتل یک نماینده پارلمان بریتانیا به حبس ابد محکوم شد. همچنین مقامات دولت بریتانیا اعلام کردند که یکی از اعضای شاخه یمنی شبکه القاعده چند ماه پیش، پس از کشف اقدام به بمب‌گذاری، دستگیر شده است.

دولت بریتانیا در سال‌های اخیر توطئه‌های تروریستی متعددی را کشف و خنثی کرده است. در هفته‌های اخیر مقامات امنیتی این کشور اعلام کردند که هنوز هم خطر وقوع حملات تروریستی در این کشور جدی است و گروه‌هایی که تحت تاثیر القاعده و اسامه بن لادن در شمال آفریقا، سومالی و یمن فعالیت دارند عامل اصلی این تهدیدهای جدید هستند.

هرالد تریبیون به سخنان اخیر رئیس سرویس امنیت داخلی بریتانیا اشاره می‌کند که شاخه یمنی شبکه القاعده و فعالیت‌های انور الاولاکی را بسیار خطرناک توصیف کرده است.

به گفته وی، چون این روحانی تندرو به زبان انگلیسی موعظه می‌کند اسلام‌گرایان انگلیسی‌زبان و ساکن غرب را هدف گرفته و تاثیرگذاری بر آنها را ساده‌تر می‌کند.

مورد دیگری که حساسیت دولت بریتانیا در مورد فعالیت این روحانی را افزایش داده سوء قصد به جان یکی از نمایندگان پارلمان این کشور بود که چند ماه پیش روی داد.

زن جوانی به نام روشونارا چودهوری که دانشجوی رشته الهیات است با ضربات چاقو قصد داشت استیون تیمز، نماینده پارلمان، را به قتل برساند. این زن جوان سال‌هاست موعظه‌ها و تبلیغات انور الاولاکی را از طریق وب‌سایت یوتیوب دنبال می‌کند.

روشونارا چودهوری می‌گوید انگیزه وی برای قتل این نماینده پارلمان رای مثبت وی به اشغال نظامی عراق در سال ۲۰۰۳ بوده است. وی به خاطر به رسمیت نشناختن سیستم قضایی بریتانیا از شرکت در جلسات دادگاه خود امتناع کرد و از طریق تماس ویدئویی از محل زندان در جریان مراحل دادرسی قرار گرفت. دادگاه در پایان وی را به حبس ابد محکوم کرد.

روزنامه هرالد تریبیون یادآوری می‌کند که وب‌سایت یوتیوب در گذشته نیز برای حذف ویدئوهای مربوط به گروه‌های اسلام‌گرا و خشونت‌طلب تحت فشار قرار گرفته است.

در سال ۲۰۰۷ دولت بریتانیا با اصرار از یوتیوب خواست که ویدئوهای تبلیغاتی گروه‌های مسلح اسلام‌گرا را که برای جذب نیرو منتشر می‌شوند حذف کند.

سال گذشته نیز جوزف لیبرمن، سناتور آمریکایی، از یوتیوب خواست بیش از ۱۲۰ ویدئوی تبلیغ برای عضوگیری توسط گروه‌های مسلح اسلام‌گرا را حذف کند. شرکت گوگل برخی از این ویدئوها را که در آن خشونت به شکل برجسته‌ای به نمایش درمی‌آمد حذف کرد، ولی از حذف باقی ویدئوها خودداری کرد.

در این زمینه پروفسور جفری روزن، استاد حقوق در دانشگاه جرج‌تاون واشینگتن، می‌گوید: «یوتیوب و گوگل به خاطر رعایت مرزبندی حساس بین تبلیغات صرف و مطالب خشونت‌آمیز و تحریک به خشونت باید مورد تقدیر قرار بگیرند. آنها در مجموع به روشی عمل کرده‌اند که دادگاه‌های آمریکا از دهه ۱۹۶۰ مرز بین آزادی بیان و تحریک به خشونت را مشخص کرده‌اند.»

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG