لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۳۹

انتشار اعترافات مظنون به بمب گذاری زاهدان


در روز چهارشنبه، انفجار بمبی در نزديکی اتوبوسی متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به کشته شدن ۱۱ تن از کارکنان اين نيروی نظامی انجاميد و دهها تن از کارکنان سپاه و شهروندان عادی نيز مجروح شدند.
يک تلويزيون محلی در استان سيستان و بلوچستان، فيلمی را پخش کرده که در آن، مردی به نام نصرالله شمسی زهی، اعتراف کرده که روز چهارشنبه، ۲۵ بهمن ماه در انفجار بمبی در شهر زاهدان دست داشته است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، گزارش داد که اين فيلم به مدت دو دقيقه بوده و از تلويزيون دولتی «هامون» که يک کانال تلويزيونی محلی است، پخش شده است.

در روز چهارشنبه، انفجار بمبی در نزديکی اتوبوسی متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به کشته شدن ۱۱ تن از کارکنان اين نيروی نظامی انجاميد و دهها تن از کارکنان سپاه و شهروندان عادی نيز مجروح شدند.

خبرگزاری ايرنا نصرالله شمسی زهی را «تروريست» خوانده و نوشته است که وی خود را عضو گروه «جنبش مقاومت مردمی ايران – جندالله» معرفی کرده است. گروه «جندالله»، يک گروه شبه نظامی است که مسووليت انفجار اخير زاهدان و چندين عمليات تروريستی ديگر در استان سيستان و بلوچستان را به عهده گرفته است. نام عربی اين گروه در زبان فارسی به معنای «سپاه خدا» است.

بنا به اين گزارش، نصرالله شمسی زهی، در اين فيلم کوتاه اعتراف کرده که برای اين حمله، ابتدا خودروهايی را به همراه دوستانش دزديده و رانندگان آنها را به قتل رسانده است. سپس با همين «دوستان» که هويتشان روشن نيست، حمله روز چهارشنبه را انجام داده است.

پيش از مقام های محلی اعلام کرده بودند که پنج نفر را به ظن دست داشتن در اين بمب گذاری دستگير کرده اند.

شمسی زهی همچنين در «اعترافات تلويزيونی» خود گفته است که پيش از دست به «شرارت» می زده، اما از سه ماه پيش به واسطه يکی از دوستانش، به عضويت «شاخه سياسی گروه جندالله» در آمده است.

چنانکه وی مدعی شده، او به مدت دو ماه در «خاک پاکستان»، آموزش ديده و سپس وارد خاک ايران شده است. شمسی زهی همچنين مدعی شده که فردی به نام عبدالمالک ريگی که سرکردگی گروه «جندالله» را بر عهده دارد، برای انجام هر عمليات به وی يک ميليون تومان پرداخت می کرده است.

شمسی زهی در پايان اين فيلم از «مسوولان» خواسته است که او را ببخشند.

به گزارش ايرنا، ماموران امنيتی، «به کمک مردم» چند نفر از اين بمب گذارن را دستگير کرده اند.

کشته شدگان حادثه بمب گذاری روز چهارشنبه، روز جمعه، طی مراسمی در شهر زاهدان، تشييع می شوند و به خاک سپرده خواهند شد.

مقام های جمهوری اسلامی ايران و به ويژه مقام های محلی در استان سيستان وبلوچستان، گروه «جندالله» را وابسته به سازمان تروريستی القاعده می خوانند. برخی کارشناسان امنيتی نيز می گويند که روش های حملات خونبار اين گروه مسلح، به روش های اسلامگرايان تندروی سنی شباهت هايی دارد.

استان سيستان و بلوچستان ايران، مرز مشترک پهناوری با کشور پاکستان دارد که گروههايی چون القاعده و طالبان در آن هوادارانی دارند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG