لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۰

حمله انتحاری به بیمارستانی در افغانستان ۲۰ کشته بر جای گذاشت


خبرگزاری‌ها از یک حمله انتحاری به بیمارستانی در ولایت لوگر افغانستان خبر می‌دهند که در اثر آن ۲۰ غیرنظامی کشته و ۱۲۰ تن زخمی شده‌اند. تمام قربانیان این حادثه پزشک‌ها و بیماران بیمارستان بوده‌اند.

بنا بر بیانیه‌ای که وزارت بهداشت افغانستان در همین باره منتشر کرده، این حمله انتحاری که پیش از ظهر روز شنبه در شرق افغانستان رخ داده ۲۰ کشته بر جای گذاشته است.

پیشتر خبرگزاری رویترز از افغانستان تعداد کشته‌شدگان در این حمله انتحاری با خودرو را دست‌کم ۱۵ و حداکثر ۳۵ تن اعلام کرده بود.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، که هم‌اکنون برای شرکت در کنفرانس مبارزه با تروریسم در تهران به سر می‌برد در واکنش به این حمله انتحاری آن را شدیدا تقبیح و قتل «ده‌ها غیرنظامی» را محکوم کرده است.

از سوی دیگر عبدالولی وکیل، رئیس شورای ولایتی لوگر، در گفت‌وگو با رادیوآزادی، بخش افغان رادیو اروپای آزاد/رادیوآزادی، اعلام کرد که قربانیان حمله به بیمارستان ولسوالی در ولایت لوگر تماما پزشک‌ها و بیماران این بیمارستان بوده‌اند.

در میان این قربانیان تعدادی زن و کودک نیز بوده‌اند.

در همین حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در افغانستان، در واکنش به این حمله انتحاری اعلام کرد که گروه او هیچ مسئولیتی در قبال این حمله ندارد.

ذبیح‌الله مجاهد تاکید کرده است که طالبان «هرگز به بیمارستان‌ها حمله نمی‌کنیم».

در همین حال خبرگزاری رویترز بر اساس آمار و ارقام منتشره از سوی سازمان ملل می‌گوید که مسئول مستقیم نزدیک به سه‌چهارم مرگ افراد غیرنظامی در افغانستان شبه‌نظامیان طالبان هستند.

بر اساس آماری که سازمان ملل از میزان تلفات افراد غیرنظامی در افغانستان منتشر کرده، از چهار سال پیش که این سازمان آمارگیری از میزان تلفات را آغاز کرده، ماه مه گذشته برای غیرنظامیان «مرگ‌بارترین» ماه بوده است.

سازمان ملل می‌گوید در ماه مه ۳۶۸ مرگ غیرنظامیان «مربوط به جنگ» را ثبت کرده که مسئول ۸۲ درصد از آنها شبه‌نظامیان طالبان بوده‌اند.
XS
SM
MD
LG