لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۳۰

ارمغان مرگ بن لادن برای اوباما چه خواهد بود؟


باراک اوباما به‌هنگام اعلام خبر مرگ اسامه بن لادن
در روزهای آغازین سال ۲۰۰۹ میلادی با عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا و اولین رئیس جمهور سیاه‌پوست این کشور کار خود را در کاخ سفید آغاز کرد و یک‌شنبه شب گذشته در ساعت یازده و ۳۷ دقیقه در یک سخنرانی کوتاه، جمله‌ای را به زبان آورد که میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا ده سالی منتظر شنیدنش بودند:

«اسامه بن لادن، مرد شماره یک عملیات تروریستی یازدهم سپتامبر، در عملیات نیروهای آمریکایی کشته شد.»

پیدا کردن و به مجازات رساندن اسامه بن لادن، میلیونر اهل عربستان سعودی، که در چندین عملیات تروریستی دست داشته، از وعده‌های انتخاباتی باراک اوباما بود و حال او به وعده خود عمل کرده است.

این اقدامی است که در زمان ریاست جمهوری جرج بوش به نتیجه نرسید و حتی خبر‌ها در مورد محل پنهان شدن بن لادن در غالب اوقات ضد و نقیض بود.

این برگ برنده درست در مقطعی از ریاست جمهوری باراک اوباما رو شد که سیاست‌های رئیس جمهور جوان ایالات متحده در داخل و خارج کشور مورد انتقادهای بسیاری قرار گرفته و برخی از نظرسنجی‌ها نشان از کاهش محبوبیت آقای اوباما در میان مردم آمریکا داشت.

حال به نظر می‌رسد که این سخنان آقای باراک اوباما تمام معادلات سیاسی را برهم ریخته است.

باراک اوباما: «بالاخره هفته قبل قانع شدم که اطلاعات کافی برای دست به کار شدن عمل کردن در اختیار داریم. بنابراین دستور دادم که عملیات دستگیری اسامه بن لادن و سپردن او به دست عدالت آغاز شود.»

«امروز این عملیات تحت نظر من در خانه‌ای شناسایی شده در پاکستان انجام شد. آمریکایی‌هایی که اجرای این عملیات را بر عهده داشتند، تعدادی اندک اما با توانایی و شجاعتی فراوان بودند. کوشش هم کردند که غیرنظامیان آسیبی نبینند. بعد از تبادل آتش، اسامه بن لادن را کشتند و جسد او را با خود آوردند.»

پیش از این انتقاد‌ها به سیاست‌های باراک اوباما تا جایی پیش رفته بود که در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا، جمهوری‌خواهان بر دموکرات‌ها، حزب باراک اوباما، پیروز شدند.

شهرام چوبین، تحلیل‌گر سیاسی در ژنو، در گفت‌و‌گو با رادیوفردا می‌گوید که «چنین موفقیتی باعث قدرت گرفتن دموکرات‌ها، به‌خصوص از زاویه‌ای می‌شود که همیشه به آن انتقاد بوده است.»

شهرام چوبین: تحلیلش ساده است. وقتی بحث امنیت پیش می‌آید دموکرات‌ها در ایالات متحده به طور سنتی، حزب ضعیف به حساب می‌آیند. یعنی باور عمومی این است که جمهوری‌خواهان، حزب بر‌تر در زمینه امنیت ملی محسوب می‌شوند. از همین جهت، اقدام موفق اوباما در نابود کردن اسامه بن لادن چنین فرضیه‌ای را تضعیف می‌کند که دموکرات‌ها در زمینه امنیت ملی قاطع نیستند، این به اوباما کمک خواهد کرد.

تا انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲، تنها یک سال دیگر باقی مانده است. و باراک اوباما چندی پیش اعلام کرد که خود را مجددا از سوی حزب دموکرات نامزد می‌کند.

آیا موفقیت در یافتن و کشتن بن لادن می‌تواند درانتخابات مجدد به آقای اوباما کمک کند؟

شهرام چوبین معتقد است که این مسئله صد در صد به کمک او خواهد رفت:

به نظر من این مسئله در انتخابات ریاست جمهوری آینده، راه را برای نامزدهای جمهوری‌خواه و مانور دادن‌های آن‌ها درباره عدم کفایت اوباما در مسئله امنیت ملی بسیار دشوار می‌کند.

البته باید بگویم که امنیت ملی در حال حاضر و در انتخابات ۲۰۱۲ در مرحله دوم اهمیت قرار می‌گیرد و مرتبه اول، وضعیت اقتصادی در ایالات متحده است. اما به هر حال این اتفاق اعتبار سیاست خارجی آمریکا را ارتقاء می‌دهد.

اگر چه هنوز مشخص نیست که چه کسی در سال ۲۰۱۲ به کاخ سفید می‌رود، یک‌شنبه شب گذشته هزاران نفر در مقابل کاخ سفید در پایتخت ایالات متحده جمع شدند و با رقص و پایکوبی، این موفقیت بزرگ اوباما را جشن گرفتند.
XS
SM
MD
LG