لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۴۸

چین توان نظامی خود را افزایش می دهد


در اين گزارش آمده است: «ارتباط روز افزون رويدادهای داخلی با مسائل خارجی و بروز تهديدهای جديد، امنيت ملی چين را به مخاطره افکنده و ما را به اتخاذ سياست های نظامی نوين ترغيب کرده است.»
وزارت دفاع چين روز جمعه با انتشار يک گزارش هشتاد و سه صفحه ای اعلام کرد که اين کشور برای افزايش قدرت دفاعی و حفظ امنيت ملی خود و همچنين برای کنترل تلاش های استقلال طلبانه تايوان ارتش خود را به سلاح های پيشرفته مجهز می کند.

در اين گزارش آمده است: «ارتباط روز افزون رويدادهای داخلی با مسائل خارجی و بروز تهديدهای جديد، امنيت ملی چين را به مخاطره افکنده و ما را به اتخاذ سياست های نظامی نوين ترغيب کرده است.»

اين گزارش تلاش دولت تايوان برای ايجاد تغيير در قانون اساسی اين کشور را خطری جدی برای تماميت ارضی چين قلمداد کرده و اذعان داشته است ادامه اين تلاش ها صلح و ثبات را بطور جدی در تنگه تايوان و همچنين در کل منطقه آسيا و اقيانوسيه به مخاطره خواهد افکند.

اين گزارش همچنين روابط تسليحاتی ايالات متحده با تايوان را مورد انتقاد قرار داده و فروش تسليحات نظامی آمريکا به تايوان را شديدا محکوم کرده است.

در گزارش وزارت دفاع چين با اشاره به آزمايش هسته ای نهم اکتبر کره شمالی آمده است کره شمالی با آزمايش هسته ای خود شرايط را برای کشورهای همجوار بسيار بغرنج و چالش بر انگيز کرده است و هدف دولت چين در به کارگيری از سلاح های پيشرفته حفظ آمادگی اين کشور در برابر تهديد های هسته ای کشورهای ديگر است.

وزارت دفاع چين در ادامه اين گزارش به تهديد های مرزی از سوی کشورهای همسايه و تنش های تاريخی با اين کشورها اشاره می کند و اعلام می دارد برای رويارويی با اين گونه تهديدها لازم است تا نيروی هوايی و دريايی چين به جنگ افزارهای پيشرفته نظامی مجهز شوند.

بودجه نظامی چين در سال جاری ميلادی – سی و شش ميليارد دلار اعلام شد که در مقايسه با سال گذشته – پانزده درصد افزايش نشان می دهد. اين در حالی است که بسياری از تحليل گران معتقدند ميزان واقعی بودجه نظامی چين به مراتب بيشتر از آنی است که دولت اين کشور منتشر کرده است.

XS
SM
MD
LG