لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۵۵

دیک چینی به عربستان می رود


ديک چینی تا به امروز سه بار با عنوان معاون رییس جمهوری آمریکا، به عربستان سعودی سفر کرده است.
ديک چینی معاون جرج بوش رييس جمهور آمريکا فردا بيست و چهارم نوامبر به عربستان سعودی می رود تا با پادشاه اين کشور درباره مساله عراق گفت و گو کند.

گفت و گوی اين دو تن در ادامه فعاليت های ديپلماتيک جديد ايالات متحده برای پايان دادن به خشونت ها در عراق ارزيابی شده است، با اين حال کاخ سفيد جزييات چندانی از اين گفت و گو فاش نکرده است.

اين ديدار در حالی انجام می گيرد که نوری المالکی، نخست وزير عراق و جرج بوش، رييس جمهور امريکا هفته آينده در اردن با يکديگر ديدار خواهند کرد تا در مورد عراق، انتقال مسئوليت حفظ امنيت از نيرو های ائتلاف به ارتش اين کشور و راه های مناسب برای پايان دادن به خشونت ها گفت و گو کنند.

از سوی ديگر روسای جمهور ايران، عراق و احتمالا سوريه نيز طی روز های آينده با يکديگر بر سر مسئله عراق ديدار و گفت و گو خواهند کرد.

کامران قره داغی سخنگوی رييس جمهور عراق در این باره گفت: «مسايل مختلفی است که رييس جمهوری عراق و هيات همراهش در تهران با مقامات ايرانی درباره آنها گفت و گو کنند؛ از جمله سياست، امنيت، تجارت، اقتصاد و نفت. مسلما عراق هميشه از حمايت ايران در پيشرفت های سياسی عراق از زمان سرنگونی صدام حسين در اين کشور ممنون است. عراق از ايران حمايت بيشتری می خواهد، به ويژه در مقابله با تروريسم و برقراری ثبات و امنيت در اين کشور.»

همان قدر که اين روز ها از نفوذ ايران در ميان شيعه های عراق و استفاده از اين نفوذ برای پايان دادن به خشونت ها سخن می رود، آمريکا مايل است از نفوذ عربستان سعودی بر سنی های عراق استفاده کند تا آن ها به روند توسعه سياسی اين کشور وارد شوند و دست از مبارزه مسلحانه بردارند.

آمريکا خواهان کمک يک میليارد دلاری از عربستان سعودی برای بازسازی عراق نيز هست؛ کمکی که پادشاه سعودی پيشتر قول انجام آن را داده بود اما جز بخش اندکی از آن پرداخت نشده است.

ديک چینی تا به امروز سه بار با عنوان معاون رییس جمهوری آمریکا، به عربستان سعودی سفر کرده است که آخرین سفر وی، روزهای نخستین سال جاری میلادی بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG