لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۳۱

دعوت آمریکا از جامعه جهانی برای دفاع از حقوق مردم ایران


مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
در آستانه طرح رسمی گزارش مامور ویژه حقوق بشر ایران در سازمان ملل، دولت ایالات متحده روز سه‌شنبه با اشاره به نقض این حقوق در ایران از جامعه جهانی خواست تا جمهوری اسلامی را محکوم کرده و به تلاش برای درخواست تغییر در وضعیت مردم ایران ادامه دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره تاکید کرد: «مقامات [جمهوری اسلامی] هم‌چنان هر نوع اعتراضی را خفه می‌کنند، اقلیت‌های مذهبی و قومی را تحت تعقیب قرار می‌دهند، و مدافعان حقوق بشر در کشور را مورد تعرض و ارعاب قرار می‌دهند.»

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه خود به «شکنجه زندانیان» در زندان‌های ایران نیز اشاره کرد.

در همین زمینه روز دوشنبه، در جریان بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران در کمیته حقوق بشر سازمان ملل، فهرستی از نقض حقوق بشر و نابرابری‌ها و سرکوب‌ها تهیه شده و از تهران خواسته شد تا با همکاری با گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل به پرسش‌ها در این باره پاسخ دهد.

این جلسه به بررسی بخش‌هایی از گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران، اختصاص داشت که در آن نسبت به رفتار با فعالان جامعه مدنی، فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران، فعالان دانشجویی، هنرمندان، وکلا و فعالان محیط زیست ابراز نگرانی شده و موارد زیادی از گزارش‌های مرتبط با این موارد نیز ذکر شده ‌است.

«استفاده از مبالغ غیرمعقول وثیقه، فقدان استقلال قضات» و پایمال شدن حقوق زنان در قانون جمهوری اسلامی از دیگر موارد مورد اشاره در این گزارش است.

در حالی که جمهوری اسلامی هنوز به گزارشگر ویژه سازمان ملل اجازه دیدار از ایران و بررسی وضعیت از نزدیک را نداده است، متن کامل گزارش مقطعی آقای شهید قرار است روز چهارشنبه به مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک ارائه شود.

این گزارش در حالی در مجمع عمومی مطرح خواهد شد که هفته گذشته نیز بان گی‌ مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، برای چهارمین سال پیاپی قویاً از کارنامه حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده و در گزارش سالانه جدید خود نوشت که نقض حقوق بشر در ایران طی ۱۲ ماه گذشته «ادامه یافته و تشدید شده ‌است».

در همین حال وزارت خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه همچنین تاکید کرد که واشینگتن «هم‌چنان در کنار مردم ایران است که چیزی نمی‌خواهند جز آن که صدای‌شان شنیده شود و دولت مسئولیت اعمالش را بپذیرد».

افزایش چشمگیر در تعداد اعدام‌های ثبت‌شده در ایران، تبعیض علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی، احکام «دل‌بخواهی و مستبدانه» زندان برای روزنامه‌نگاران، و محروم کردن دانشجویان زندانی از دریافت خدمات درمانی از جمله موارد دیگر ذکر شده در گزارش احمد شهید است.

در بخش‌های مختلف این گزارش نام و شرح وضعیت شمار زیادی از قربانیان سرکوب و فشار در ایران فهرست شده و منبع گزارش‌های رسیده در مورد آنها نیز قید شده‌ است.
XS
SM
MD
LG