لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۴

واکنش ایران به بخشی از گزارش آژانس: گزارش دقیق نیست


علی‌اصغر سلطانیه (راست)، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه در واکنش به بخشی از گزارش این سازمان در مورد بروز مشکل در نیروگاه اتمی بوشهر این نکته را رد کرده و چنین اظهار نظر کرد که این گزارش در بخش مربوط به بوشهر «دقیق نوشته نشده است».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش فصلی خود که روز جمعه منتشر شد اشاره می‌کند که ایران ماه گذشته به بازرسان این سازمان اطلاع داده است که «به دلایل فنی» و «موقتا» مجبور به خاموش کردن رآکتور اتمی بوشهر شده است.

خبرگزاری رویترز این مسئله تازه برای نیروگاه اتمی بوشهر را که فعالیتش تاکنون بارها به تعویق افتاده است «احتمالا مانعی جدید» در راه این نیروگاه ساخت روسیه توصیف کرده است.

در مقابل علی‌اصغر سلطانیه در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران،‌ ایسنا، که کلا گزارش تازه آژانس را ستوده و آن را «گامی رو به جلو» خوانده تنها این بخش از گزارش را نادقیق و نادرست توصیف کرده است.

او گفت: «متاسفانه نحوه گزارش مديركل درباره فعاليت نيروگاه بوشهر سوالاتی را ايجاد كرده و مطالب قيد شده دقيق نوشته نشده است.»

نماینده دائم ایران در سازمان بازرسی امور اتمی جهان افزوده است:‌ «حتی در زمانی كه به اتفاق معاون مديركل آژانس از نيروگاه بوشهر بازديد داشتيم رآكتور در حال كار و تست بود و خاموش نبود.»

این در حالی است که بنا بر گزارش آژانس انرژی اتمی در روز ۱۸ اوت که بازرس آژانس در نیروگاه بوشهر حضور داشته مسئولان ایرانی توضیح داده‌اند که «رآکتور به دلایل فنی خاموش شده و در چند روز آینده دوباره به راه خواهد افتاد».

اواخر مردادماه سال جاری گروهی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه یافتند از تاسیسات اتمی ایران در نقاط مختلف کشور از جمله در بوشهر، نظنز و فوردو بازدید کنند.

در حالی که در گزارش تازه آژانس به جزئیات بیشتری در این زمینه اشاره نشده، خبرگزاری رویترز به نقل از یک «دیپلمات آشنا به این مسئله» می‌گوید که مسئله رآکتور در آن زمان به گفته ایرانی‌ها «مشکلی کوچک در توربین» آن بوده است.

فعالیت نیروگاه یک میلیارد دلاری بوشهر که کار ساخت آن پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ توسط آلمانی‌ها آغاز شد و پس از آن به روس‌ها سپرده شد تاکنون بارها به تعویق افتاده یا با مشکل روبه‌رو شده است.

این وقفه‌ها آن قدر تکرار شد که پیش از راه‌اندازی نیروگاه خشم مقامات تهران را به دنبال داشت و به گمانه‌زنی‌هایی به‌ویژه در میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی انجامید مبنی بر این که روسیه از این نیروگاه در جنوب ایران به عنوان اهرم فشار بر جمهوری اسلامی استفاده می‌کند.

قرار بود این نیروگاه هزار مگاواتی در اوایل سال جاری میلادی به تولید برق بپردازد و برق تولیدی آن وارد شبکه ایران شود،‌ اما باز هم بروز مشکلی دیگر این هدف را به تعویق انداخت.

ایران تولید برق را تنها هدف خود از ادامه کار در نیروگاه بوشهر عنوان می‌کند،‌ اما در عین حال چندین سال است که دسترسی بازرسان بین‌المللی به این تاسیسات را محدود کرده و به «نگرانی» کشورهای غربی در مورد هدف خود دامن زده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG