لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۱

کرزی آمریکا را به عدم امضای توافق‌نامه همکاری تهدید کرد


حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان
حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، روز شنبه واشینگتن را تهدید کرد که در صورت عدم توقف حملات شبانه نیروهای سازمان ناتو و جست‌وجوی خانه‌ها پیمان همکاری استراتژیک با آمریکا را امضا نخواهد کرد. خبرگزاری فرانسه این گفته آقای کرزی را «متهورانه‌ترین» تهدید او تاکنون توصیف کرده است.

سند همکاری استراتژیک بین افغانستان و ایالات متحده ناظر بر روابط نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان با دولت این کشور پس از خروج این نیروها از کشور در سال ۲۰۱۴ خواهد بود.

دفتر حامد کرزی در بیانیه‌ای که روز شنبه در همین زمینه منتشر کرد اعلام کرد:‌ «رئیس جمهور تاکید دارد که سند همکاری استراتژیک تا زمانی که حملات شبانه و جست‌وجوی خانه‌به‌خانه متوقف نشده باشد امضا نخواهد شد.»

حملات شبانه نیروهای سازمان ناتو تحت فرماندهی آمریکا در افغانستان مدت‌هاست که محل دعوا و مناقشه است، اما به گفته خبرگزاری فرانسه این صریح‌ترین و «متهورانه‌ترین» تهدید آقای کرزی در این باره تاکنون است.

به عقیده رئیس جمهور افغانستان، حملات شبانه نیروهای ناتو به قصد دستگیری شورشیان زندگی افراد غیرنظامی را به خطر می‌اندازد و باعث آزار و اذیت مردم محلی است، و به همین دلیل بارها از نیروهای بین‌المللی تحت فرماندهی آمریکا خواسته است «وارد خانه‌های مردم نشوند».

این در حالی است که از سوی دیگر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، با دفاع از عملکرد خود عملیات شبانه را «ایمن‌ترین» راه برای هدف گرفتن رهبران شورشیان توصیف کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علی‌رغم درخواست رئدیس جمهور افغانستان ناتو اعلام کرده است که به حملات شبانه خود ادامه خواهد داد، ‌اما «با حضور روزافزون نیروهای ویژه افغان».

بر اساس آماری که خبرگزاری‌ها به نقل از سازمان ناتو منتشر کرده‌اند، در ۸۵ درصد این حملات شبانه گلوله‌ای شلیک نمی‌شود و کمتر از یک درصد تلفات و مجروحان آن غیرنظامی‌ها هستند.

از سوی دیگر آمار منتشره از طرف سازمان ملل متحد حکایت از آن دارد که تعداد غیرنظامی‌هایی که در خشونت‌های افغانستان جان سپرده‌اند در شش ماه نخست سال جاری با ۱۵ درصد افزایش به ۱۴۶۲ نفر رسیده است.

بر اساس این‌ آمار، شورشیان افغانستان مسئول ۸۰ درصد این تلفات در میان غیرنظامیان هستند.

در حال حاضر حدود ۱۴۰ هزار نیروی خارجی در افغانستان حضور دارند.
XS
SM
MD
LG