لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۳۴

مرگ هشت تن در پی حمله طالبان به مرکز فرهنگی بریتانیا در کابل


نیروهای افغان در حال انتقال یکی از مجروحان
بر اثر حمله شبه‌نظامیان طالبان به شورای فرهنگی بریتانیا در کابل که روز جمعه، مصادف با سالگرد استقلال افغانستان از بریتانیا، صورت گرفت، تا این لحظه دست‌کم هشت نفر کشته و ۱۰ تن مجروح شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حدود ساعت شش بامداد جمعه حدود سه تا چهار بمب‌گذار انتحاری مرکز فرهنگی کنسولگری بریتانیا را به گلوله بستند؛ این گلوله‌باران بیش از هشت ساعت ادامه داشت.

همچنین شش انفجار نیز در نزدیکی این ساختمان به وقوع پیوسته است.

دولت افغانستان اعلام کرده است که در جریان این حملات حدود هشت تن که بیشتر آن‌ها پلیس بودند کشته شده‌اند.

در همین زمینه یک مقام رسمی که نخواست نامش فاش شود به این خبرگزاری گفته است که «دو تا سه شهروند نپال» که محافظت کنسولگری را برعهده داشتند نیز در میان کشته‌شدگان هستند، اما مقامات بریتانیا می‌گویند این خبر صحت ندارد.

وزارت خارجه بریتانیا روز جمعه ضمن محکوم کردن این حملات تأکید کرده است که تمامی کارکنان بریتانیایی کنسولگری در امان هستند.

به گفته سفیر بریتانیا در کابل، تمام شبه‌نظامیان دخیل در این حمله جان باخته‌‌اند.

این حملات در عین حال ۱۰ مجروح بر جای گذاشته است که به گفته سخنگوی وزارت کشور افغانستان دو تن از این مجروحان از اتباع بیگانه هستند.

ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان، پس از این واقعه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فرانسه، طالبان را مسئول این حملات دانست و تأکید کرد که این اقدام «محض یاد‌آوری استقلال افغانستان» از بریتانیا در سال ۱۹۱۹ صورت گرفته است.

آقای مجاهد بریتانیا را به «تصرف» افغانستان محکوم کرده است.

بریتانیا پس از آمریکا پررنگ‌ترین حضور نظامی را در افغانستان دارد و در حال حاضر حدود ۹۵۰۰ نیروی بریتانیایی در خاک افغانستان حضور دارند.

قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ کلیه نیروهای عملیاتی کشورهای خارجی افغانستان را ترک کنند و حفظ امنیت افغانستان به طور کامل بر عهده نیروهای افغان باشد.

حملات روز جمعه در حالی صورت گرفته است که روز گذشته نیز دو انفجار در ولایت هرات دست‌کم ۲۰ کشته بر جای گذاشت.

اگرچه کابل در چند وقت اخیر، نسبت به گذشته به ثبات بیشتری رسیده، همچنان شاهد عملیات شبه‌نظامیان است.

در حال حاضر وظیفه برقراری امنیت در کابل به طور کامل به نیروهای افغان واگذار شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG