لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۰۳

ادامه سفر اروپایی نخست وزیر ژاپن


نخست وزير ژاپن بامداد شنبه نيز با سگولن روايال و نيکلا سرکوزی دو کانديدای اصلی در انتخابات رياست جمهوری فرانسه ديدار کرد.
پس از لندن، برلين و بروکسل، «شينزوآبه» نخست وزير ژاپن برای يک ديدار رسمی ۲۴ ساعته وارد پاريس شد و با ژاک شيراک ریيس جمهوری فرانسه دیدار کرد.

در طول اين ديدار، ژاک شيراک مجدداً، حمايت خودرا از ورود ژاپن و آلمان به شورای امنيت سازمان ملل متحد ابراز داشت و از تلاش های ژاپن در کاهش تنش در قاره آسيا تمجيد کرد.

نخست وزير ژاپن بامداد شنبه نيز با سگولن روايال و نيکلا سرکوزی دو کانديدای اصلی در انتخابات رياست جمهوری فرانسه ديدار کرد.

در کمتر از صد روزی که به انتخابات رياست جمهوری فرانسه باقی است، نخست وزير ژاپن تصميم داشت با سگولن روايال و نيکلا سرکوزی دیدار کند؛ دو کانديدايی که به نظر محافل خبری فرانسه، اطلاعات چندانی در مورد ژاپن ندارند.

خانم روايال که به تازگی از سفر به چين بازگشته، طی سخنانی، چين را مرز جديدی برای فرانسه در زمينه اقتصادی قلمداد کرده بود، و آقای سرکوزی، به دليل علاقه ژاک شيراک به ورزش سنتی «سومو» در ژاپن، اين ورزش را دليل سفرهای متعدد ژاک شيراک به ژاپن شمرده بود.

در هرحال، احتمال دارد که يکی از اين دو، رياست و نمايندگی فرانسه را در کنفرانس آينده «جی ۸» در ژوئيه آينده در آلمان به عهده داشته باشد.

برخلاف نيکولای سرکوزی و سگولن روايال، ژاک شيراک که مشهور به علاقمندی به کشورهای آسيايی به ويژه ژاپن است و از ديد ژاپنی ها، در طول دوران رياست جمهوريش، به عنوان يک مخاطب ارزشمند تلقی شده است؛ تا حدی که يک ديپلمات ژاپنی گفته است، پايان دوران رياست جمهوری شيراک، برای ژاپن کمبود مهمی شمرده می شود.

شنيزوآبه در نظردارد، شتاب تازه ای در مناسبات ژاپن و فرانسه به وجود آورد و خواهان آن است که تحکيم مناسبات دو کشور، در جهش تازه ای برای توکيو در عرصه ی سياست بين المللی موثرباشد.

XS
SM
MD
LG