لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۳۸
ژاپن به محققان اجازه داده است تا از ۱۱ مقبره سلطنتی که محل دفن امپراتوران باستانی اين کشور است بازديد کنند که گامی برای تاباندن نور بر هاله افسانه ای نسب خاندان سلطنتی به شمار می رود.

به گزارش آسوشيتد پرس، اين محل قرن های متوالی است که مهر و موم شده است.

با اين حال آژانس اسرار دربار سلطنتی به مردم عادی و حتی دانشجويان اجازه نداده تا از اين محل بازديد کنند چرا که می گويد نبايد روح امپراتوران گذشته مورد مزاحمت قرار گيرد.

دولت ژاپن اين مجوز را پس از آن صادر کرد که موسسه باستان شناسی ژاپن و ساير محققان در سال ۲۰۰۵ خواستار بازديد از مقبره های امپراطوران شده بودند. اما اين مجوز تنها شامل دسترسی محدود به اين محل می شود.

به گفته اين آژانس، تعداد محدودی ازمحققان اجازه خواهند داشت تا تنها به لبه بيرونی مقبره ها دسترسی يابند و هرگونه حفاری در آنها ممنوع است.

باستان شناسان می گويند تحقيق در اين زمينه می تواند نوری بر اصل و نسب خاندان سلطنتی بتاباند که قديمی ترين سلسله زنده سلطنتی در جهان به شمار می رود. تا ۶۰ سال پيش امپراتور ژاپن به عنوان فرزند يک رب النوع باستانی هنوز مورد پرستش بود.

هيرو هيتو، آخرين امپراتوری بود که در سال ۱۹۴۵ و بعد شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم، با انکار ريشه خدايی خود اين تصور را از بين برد.

اما اين افسانه که ۱۲۵ امپراطور ژاپن فرزندان رب النوع آفتاب «آماتراسو اوميکامی» در مذهب شينتو هستند هنوز به قوت خود در ميان راستگرايان باقی است.

ارائه اين فرضيه توسط برخی از محققان که ريشه خاندان سلطنتی جايی ديگر است ، به عنوان مثال در شبه جزيره کره، توهين به مردم ژاپن تلقی و مورد انتقاد قرار گرفته است.

يکی از مقبره هايی که گشوده شده است مربوط به امپراتور «نينتوکو» است که تصور می شود در سال ۳۳۹ ميلادی درگذشته است.
XS
SM
MD
LG