لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۴۷

جلسه اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل با موضوع خشونت در سوریه


ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل
ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل
در حالی که انتظار می‌رود کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل سوریه را به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع دهد، شورای تحت نظر او روز دوشنبه آینده درباره خشونت‌های پنج ماه گذشته در این کشور جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تصمیم به برگزاری این جلسه اضطراری پس از آن گرفته شد که ۲۴ کشور از جمله هر چهار عضو عرب شورای حقوق بشر سازمان ملل به فراخوان اتحادیه اروپا در زمینه رسیدگی به خشونت‌های حکومتی در سوریه پاسخ مثبت دادند.

این خبرگزاری می‌گوید ایالات متحده آمریکا نیز از جمله اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل است که به این جلسه رأی مثبت داده‌اند.

خبر برگزاری این جلسه اضطراری در حالی منتشر شده است که سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه اعلام کرد که بشار اسد، رئیس ‌جمهور سوریه، در گفت‌‌وگوی تلفنی با بان گی مون، دبیرکل این سازمان، از توقف عملیات نظامی و پلیسی در این کشور علیه معترضان خبر داده است.

اما فعالان حقوق بشر در داخل سوریه گزارش بشار اسد به دبیرکل سازمان ملل را کذب دانسته و می‌گویند که خون‌ریزی و خشونت در این کشور ادامه یافته و هنوز نیروهای نظامی حکومت از شهرها خارج نشده‌اند.

همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی که نامش فاش نشده نوشته است که قول اخیر بشار اسد به مقامات سازمان ملل فقط برای جلوگیری از افزایش فشارهای بین‌المللی مطرح شده و عملیات علیه معترضان در سوریه همچنان در جریان است.

به عقیده این دیپلمات غربی در دمشق، پایتخت سوریه، «اسد سعی می کند ترکیه را متقاعد کند که حملات متوقف شده‌اند که این خود می‌تواند آمریکا را نرم کند تا خواستار کناره‌گیری او از قدرت نشود».

در هفته‌های گذشته بارها اشاره شده است که آمریکا و اتحادیه اروپا قصد دارند از بشار اسد بخواهند از قدرت در سوریه کناره‌گیری کند. آمریکا و متحدان اروپایی‌اش چندی است که آقای اسد را فاقد مشروعیت لازم برای حکومت در سوریه می‌دانند.

در همین حال روز پنج‌شنبه قرار است گزارش کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از نقض این حقوق در سوریه منتشر شود، اتفاقی که به گفته تحلیل‌گران بر فشار بر حکومت بشار اسد خواهد افزود.

همچنین خبرگزاری‌ها از قول منابعی گفته‌اند که خانم ناوی پیلای، کمیسر عالی، که قرار است روز پنج‌شنبه در شورای امنیت سازمان ملل نطق کند سوریه را به دلیل خشونت‌های جاری به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع خواهد داد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل نخستین جلسه ویژه خود درباره سوریه را در ماه آوریل یعنی یک ماه پس از آغاز اعتراضات در این کشور برگزار کرد و در همین جلسه بازرسانی تعیین شدند که گزارش روز پنج‌شنبه یافته‌های آنها را بازتاب خواهد داد.

دفتر ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر، در بیانیه‌ای اشاره کرده است که این گزارش حاوی شواهدی است مبنی بر نقض «جدی» قوانین بین‌المللی حقوق بشر در سوریه در پنج ماه گذشته.

یک مقام سازمان ملل هفته گذشته اعلام کرد که در پنج ماه گذشته در جریان سرکوب اعتراضات مردمی در سوریه تقریباً دو هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.
XS
SM
MD
LG