لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۲۹

فرانسه می کوشد مذاکرات صلح اسرائيل و فلسطينيان از سر گرفته شود


لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه

وزير خارجه فرانسه روز جمعه اعلام کرد کشورش قصد دارد برای از سرگيری مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان طی چند هفته آينده پيش نويس قطعنامه ای را به شورای امنيت سازمان ملل پيشنهاد کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، لوران فابيوس که در مقر سازمان ملل در نيويورک سخن می گفت افزود رايزنی با ساير شرکای فرانسه در اين زمينه از چند روز ديگر آغاز خواهد شد. وی در عين حال تاکيد کرد که نميتواند موضع آمريکا در قبال اين قطعنامه را پيشبينی کند.

رابرت سری فرستاده ويژه سازمان ملل به خاورميانه روز پنجشنبه از شورای امنيت سازمان ملل خواست راه را برای پايان مناقشه اسراييل و فلسطينيان هموار کند.

وی گفت بايد چارچوبی برای از سرگيری مذاکرات در نظر گرفته شود تا به هدف راه حل دو دولت منتهی شود.

اين در حالی است که بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، چندی پيش در تبليغات انتخابات پارلمانی گفته بود تا وی بر سر کار باشد اجازه تاسيس دولت فلسطينی را نخواهد داد.

اين سخنان با واکنش آمريکا مواجه شد و نتانياهو را وادار کرد برای تعديل موضع خود بکوشد.

باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا گفت اين سخنان وی را مجبور می کند به بازنگری سياست ايالات متحده در قبال اسرائيل بپردازد که شايد به معنای آن باشد که شورای امنيت می تواند يک امکان بالقوه برای واکنش باشد.

وزير خارجه فرانسه گفته است که کشورش قطعنامه پيشنهادی را پس از تشکيل دولت جديد اسراييل ارائه می کند.

جلب حمايت آمريکا برای به تصويب رسيدن اين قطعنامه بسيار اهميت دارد. ايالات متحده که از حق وتو برخوردار است همواره تاکيد کرده که تنها راه پايان دادن به بحران اسراييلی – فلسطينی ، مذاکرات مستقيم بين طرفين است.

هنگامی که خبرنگاران از رياض منصور، نماينده دولت خودگردان فلسطينی، در سازمان ملل پرسيدند آيا هيچ نشانه ای از تغيير موضع آمريکا در قبال اين موضوع مشاهده کرده است وی با بيان اين که سوال خوبی مطرح شده اضافه کرد بايد اين سوال از نماينده آمريکا پرسيده شود.

با اعلام نتايج انتخابات اسرائيل، صائب عريقات، مذاکره کننده ارشد فلسطينی در مذاکرات صلح، به راديو صدای فلسطين گفت که اکنون با انتخاب آقای نتانياهو روند صلح نيز به گفته او «به گور سپرده شد.»

در پی پيروزی حزب ليکود به رهبری بنيامين نتانياهو در انتخابات اسرائيل، سازمان ملل اعلام کرد که انتظار دارد اسرائيل به مذاکرات صلح برای تشکيل کشور فلسطين ادامه دهد.

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG