لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۰۸

در حمله طالبان به زندان مرکزی «غَزنی» ۴۰۰ زندانی فرار کردند


پلیس افغان در نزدیکی زندان مرکزی ولایت غزنی

پیکارجویان گروه طالبان به زندان مرکزی ولایت غزنی حمله کرده و پس از کشتن ماموران پلیس صد‌ها زندانی را فراری دادند.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، محمد علی احمدی، معاون فرماندار غزنی گفت این حمله اوایل وقت صبح دوشنبه ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور ماه) و با حمله یک بمب گذار انتحاری سوار بر خودرو شروع شد.

در حمله طالبان به زندان مرکزی «غَزنی» ۴۰۰ زندانی فرار کردند
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:21 0:00

انفجار این خودرو راه را برای یورش نیروهای طالبان به درون زندان باز کرد. این مقام محلی افغان افزود بیش از ۴۰۰ زندانی فرار کرده‌اند، ۸۰ تن از آن‌ها تاکنون دستگیر شده ولی ۳۵۲ نفر دیگر از جمله ۱۵۰ طالبان فراری هستند. در جریان این حمله هفت نفر از نیروهای طالبان و چهار مامور امنیتی افغان کشته شده‌اند.

محمد علی احمدی به خبرگزاری رویترز گفت: «جاده‌های منتهی به این زندان از قبل توسط طالبان مین گذاری شده بود تا از حرکت نیروهای کمکی به سمت محل درگیری جلوگیری کند. یک خودروی ارتش که قصد داشت به این زندان نیروی کمکی برساند بر اثر تله‌های انفجاری که در کنار جاده کار گذاشته شده بود منهدم شد.»

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان تایید کرد که حمله توسط این گروه صورت گرفته و افزود در آن سه بمب گذار انتحاری شرکت داشتند.

معاون فرماندار غزنی گفت این زندان حفاظت امنیتی بالایی نداشت چون فاصله آن با مرکز شهر غزنی حدود هفت کیلومتر است و اینطور تصور می‌شد که در صورت وقوع هر حادثه‌ای نیروهای کمکی می‌توانند به سرعت خود را به محل زندان برسانند.
او افزود ۲۰ نفر از زندانیان بسیار خطرناک یک روز قبل از وقوع حمله به زندان دیگری منتقل شده بودند.

مقامات شهر غزنی می‌گویند در طول شب نیروهای طالبان حداقل به ۱۰ نقطه دیگر شهر حمله کردند.

یک مقام امنیتی گفت مهاجمان به زندان به مسلسل و آر پی چی مسلح بوده و اونیفورم ماموران امنیتی افغانستان را به تن داشتند.

یک خبرنگار خبرگزاری رویترز در مقابل ساختمان زندان غزنی، که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری جنوب غربی کابل واقع شده است، جسد دو مردی را که ظاهرا بمب گذاران انتحاری بودند و لاشه یک خودرو که از آن برای منهدم کردن دروازه اصلی زندان استفاده شده بود را دیده است.

در سال ۲۰۱۱ حدود ۵۰۰ تن از نفرات و فرماندهان طالبان از زندانی در ولایت قندهای گریختند. مقامات دولت افغانستان آن حادثه را یک «فاجعه امنیتی» توصیف کردند.
گروه طالبان همچنان برای سرنگون کردن حکومت مرکزی افغانستان، بیرون راندن نیروهای خارجی و استقرار یک حکومت اسلامی براساس برداشت تندروانه خود از شرع اسلام می‌جنگد.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG