لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۷:۵۵

موج حملات در کابل دست‌کم ۴۲ کشته بر جای گذاشت


صحنه انفجار یک فروند کامیون در منطقه سیاه‌سنگ کابل
صحنه انفجار یک فروند کامیون در منطقه سیاه‌سنگ کابل

موج حملات به پایگاه‌های پلیس و ارتش افغانستان و ناتو در کابل، دست‌کم ۴۲ کشته و صدها زخمی بر جای گذاشت، رخدادی که گروه طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفته‌است.

این حملات جمعه، ۱۶ مرداد به وقوع پیوست که یک مورد آن انفجار مهیب کامیونی در منطقه‌ای پرتردد و شلوغ در پایتخت افغانستان بود و مورد دیگر حمله‌ای انتحاری به آکادمی پلیس در کابل.

گزارش بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی از این رخداد بیان می‌کند که در جریان حمله به آکادمی پلیس دست‌کم ۲۰ دانشجو کشته و حدود ۴۰ نفر دیگر زخمی شدند.

گزارش خبرگزاری رویترز اما آمار کشته‌شدگان حمله به آکادمی پلیس را به نقل از یکی از مقامات پلیس افغانستان بدون اشاره به نام او، دست‌کم ۲۶ نفر عنوان کرده است.

به گفته این مقام پلیس افغانستان، فرد مهاجم اونیفورم پلیس را پوشیده بود و با نزدیک شدن به دانشجویانی که قصد ورود به آکادمی پلیس را داشتند، خود را منفجر کرد.

این در حالی است که منطقه سیاه‌سنگ کابل صبح جمعه نیز شاهد انفجار یک کامیون بمب‌گذاری شده بود که در نتیجه آن حداقل ۱۵ نفر کشته و حدود ۴۰۰ نفر نیز زخمی شدند.

انفجار مهیبی که کابل را لرزاند
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00

اما این پایان رویدادهای روز جمعه در کابل نبود. گزارش‌ها حکایت از درگیری در نزدیکی پایگاه «اینتگریتی» در نزدیکی فرودگاه کابل را دارد، جایی که نیروهای ویژه ارتش آمریکا در آن اقامت دارند.

خبرگزاری رویترز به نقل از سرهنگ برایان تریبوس، سخنگوی نیروهای پشتیبانی ناتو در افغانستان می‌نویسد که در نتیجه این درگیری‌ها یکی از افراد ناتو کشته شده است، اما ملیت او هنوز اعلام نشده است.

رادیو آزادی نیز در عین حال از وقوع درگیری و تیراندازی در نزدیکی مرکز ریاست مبارزه با مواد مخدر افغانستان خبر داده است که در آن تعدادی از مشاوران خارجی حضور دارند. اما آماری از تلفات احتمالی این درگیری به دست نمی‌دهد.

مجموع این رخدادها به فاصله حدود یک هفته پس از اعلام مرگ ملا محمد عمر، رهبر طالبان به وقوع پیوسته است.

XS
SM
MD
LG