لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۲

بازی‌های کامپیوتری اعتیادآور است؟


تحقیقات جدیدی که در آمریکا صورت گرفته نشان می‌دهد که تقریبا یک نفر از هر ۱۰ کودک یا نوجوانی که به بازی‌های کامپیوتری عادت کرده است، نشانه‌هایی از اعتیاد را در رفتار خود بروز می‌دهد.

به نوشته روزنامه «یو اس تودی» در این تحقیقات مشخص شده است که هشت و نیم درصد از کودکانی که با کامیپوتر بازی می‌کنند حداقل شش علامت از مجموع ۱۱ علامت اعتیاد رفتاری را بروز می‌دهند. از جمله اين علائم فرار مستمر از انجام تکلیف تحصیلی ، عملکرد تحصیلی نامطلوب و استفاده از بازی‌های کامپیوتری به عنوان راهی برای فرار از مشکلات است.

نتایج این تحقیقات در ژورنال علوم روانشناسی منتشر و یافته‌های آماری آن توسط موسسه نظرسنجی هریس تهیه شده است. در این نظرسنجی حدود ۱۸۰۰ خردسال از نقاط مختلف آمریکا شرکت کرده اند و بنابراین اولین نظر سنجی سراسری در این مورد در کل آمریکاست.

روزنامه یو اس تودی می‌افزاید: به گفته مسئولان این تحقیقات داشتن شش مورد از کل ۱۱ مورد نشانه‌های اعتیاد رفتاری از نظر روانشناسی می‌تواند اعتیاد تشخیص داده شود. داگلاس جنتیل از محققان دانشگاه ایالت آیووا برای تشخیص علائم اعتیاد رفتاری در این تحقیقات از معیارهای تشخیص اعتیاد به قمار استفاده کرده است چون در مورد اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری هنوز معیارهای دقیق و تعریف شده ای وجود ندارد.

داگلاس جنتیل می‌گوید: « این تحقیقات نشان می‌دهد که شمار قابل توجهی از خردسالان به عرصه‌های مختلفی از زندگی خود لطمه می‌زنند.»

نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که به طور متوسط بروز تمام نشانه‌های «رفتار اعتیادی» در میان کسانی که در این نظر سنجی شرکت کرده‌اند، بسیار ناچیز بوده است. در میان پسران کمی ‌بیشتر از دو مورد از این رفتارها و در میان دختران به طور متوسط کمتر از دو مورد بوده است. ولی تعداد بیشتری از پسران – حدود ۱۲ درصد از آن‌ها– حداقل شش مورد از علائم رفتار اعتیادی را از خود بروز دادند در صورتیکه در میان دختران این گروه حدود سه درصد بود.

یو اس تودی براساس نتایج این تحقیقات یادآوری می‌کند که از جمله دیگر علائم رفتار اعتیادی در میان این خردسالان دل‌مشغولی مداوم برای یافتن فرصت بعدی بازی با کامپیوتر، تلاش ناموفق برای کاهش از میزان ساعات بازی با کامیپوتر، کلافگی و عصبیت به هنگام تلاش برای کاستن از ساعات بازی و بالاخره سرقت بازی‌های کامپیوتری و یا دزدیدن پول برای خرید این بازی‌ها است.

یو اس تودی خاطر نشان می‌کند که این تحقیقات به بحث بر سر اینکه آیا بازی زیاد با کامییوتر یک اعتیاد است یا نه پایان نمی‌دهد. در عین حال داگلاس جنتیل از مسئولان این تحقیقات می‌گوید: «این بررسی به ما نمی‌گوید که دقیقا کدام گروه بیش ازهمه در خطر اعتیاد است و یا برای چه دوره‌ای این خطر ادامه خواهد یافت.»

جرالد بلوک یک متخصص روانشناسی از دانشگاه علوم بهزیستی اورگون معتقد است که این تحقیقات جدید برای تصمیم‌گیری در مورد اعتیادزا بودن بازی بیش از حد با کامیپوتر و یا استفاده از اینترنت به جامعه روانشناسی آمریکا کمک شایانی خواهد کرد.

اما در عین حال جرالد بلوک هشدار می‌دهد که این تحقیقات نقطه‌ضعف‌هایی نیز دارد. به اعتقاد وی چنین تحقیقاتی باید یک بار دیگر انجام شود چون این مورد توسط یک نهاد وابسته به گروه‌هايی انجام شده که ممکن است دیدگاه و منافع خاصی داشته باشند. در عین حال این سرشماری د رماه ژانویه صورت گرفته در صورتیکه اگر به عنوان مثال در تابستان انجام می‌شد، ممکن بود نشان دهد که ساعات اشتغال کودکان به این بازی‌ها متفاوت است. و بالاخره اینکه در این تحقیقات هشت و نیم درصد از خردسالان از نظر رفتاری معتاد تلقی شده‌اند بدون آنکه با یک کارشناس روانشناسی گفت‌وگویی شده باشد.
XS
SM
MD
LG