لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۱۸

اعلمی: هرجا دعوت می‌شوم نیاز به تعمیر پیدا می‌کند


اکبر اعلمی، نماينده پيشين مجلس شورای اسلامی
سازمان عفو بين‌الملل در نامه‌ای به دبير شورای نگهبان، خواسته است این شورا از نامزدها و رای‌دهندگان حمایت کند. در این نامه عفو بین‌الملل از مقام‌های ایرانی می‌خواهد به نامزدها اجازه دهند از حق آزادی بيان و اجتماعات در مبارزات انتخاباتی، به طور موثر برخوردار باشند.

اين درخواست هنگامی مطرح شده است که بر اساس گزارش‌های غير رسمی، تا کنون چند بار مراسم سخنرانی اکبر اعلمی، نماينده پيشين مجلس شورای اسلامی، در نقاط گوناگون لغو شده است.

آقای اعلمی، روز شنبه در مراسمی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به همين موضوع اشاره کرده و گفته است: « در همين حد هم که در اين سالن صدای من می‌آيد، بايد کلاهم را بياندازم هوا. چون اگر دوستان دقت کرده باشند درطول مدتی که اعلام کانديداتوری کردم، بر خلاف ديگر کانداهای عزير کاملا در بايکوت خبری به سر می‌برم و حتی در مناطق آذربايجان و به خصوص حوزه انتخاباتی سابق خودم از تريبون‌هايی که ديگران در اختيار دارند محروم هستم. هر جايی که دعوت می‌شوم، همان روز سالن يا مسجدی که من را دعوت کرده نياز به تعمير پيدا می‌کند و به دليل شرايط اضطراری که پيش آمده، بلافاصله مراسم را تعطيل می‌کنند. »

تا کنون مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی ايران در مورد سخنان اکبر اعلمی اظهار نظر نکرده‌اند. با اين حال و بر اساس گزارش‌ها از ایران، تنها آقای اعلمی نيست که با محدوديت‌ها یا واکنش‌های تند حین فعاليت‌های انتخاباتی خود روبه‌رو شده است.

روز يکشنبه اخباری در مورد اخلال در مراسم سخنرانی ميرحسين موسوی با گاز اشک آور در شهرستان ملارد و پرتاب دو آجر به سمت ماشين تيم حفاظت و خودروی شخصی مهدی کروبی انتشار يافت. در اين مورد نيز مقام‌های مسئول ايران تا کنون اظهارنظر نکرده‌اند.

حمایت ادوار تحیکم وحدت از کروبی

سازمان دانش آموختگان ايران اسلامی (ادوار تحکيم وحدت) حمايت خود را از نامزدی مهدی کروبی، رييس پيشين مجلس و يکی از نامزدهای اصلاح طلب اعلام کرد.

احمد زيدآبادی، روزنامه نگار و دبيرکل ادوار تحکيم وحدت، در مورد دليل حمايت اين سازمان از مهدی کروبی به رادیو فردا می‌گويد: « وزرای مورد نظر ما به خصوص وزير ارشاد اسلامی، وزير علوم و وزير کشور بود و آقای کروبی گفت آنها را از بين افرادی بر می‌گزيند که فضای دانشگاه‌ها را بهتر کنند، دانشجويانی محروم از تحصيل بتوانند ادامه تحصيل دهند، وضعيت برای روزنامه‌نگاران بهتر شود و مشارکت سياسی از طريق وزارت کشور صورت بگيرد.»

وی می‌افزايد: «البته ما محدوديت‌های قدرت رئيس جمهور را در حوزه‌های ديگر می‌دانيم و آقای کروبی هم به اين مسئله اذعان داشت. او گفت من به شما قول می‌دهم که هر حرفی می‌زنم عمل کنم و اگر نتوانستم عمل کنم و يا کسانی مانع شدند، صراحتا اعلام می‌کنم که چرا و چه کسانی نگذاشتند اين حرف‌ها عملی شود. »

موسوی: هيچ قدرتی نمی تواند حقوق بشر را محدود کند

ميرحسين موسوی، آخرين نخست‌وزير ايران و ديگر نامزد اصلاح‌طلب انتخابات رياست جمهوری، روز يکشنبه بيانيه حقوق بشر و حقوق شهروندی خود را منتشر کرد.

او اعلام کرد که «هيچ فرمانروا، دولت، مجلس و قدرتی نمی‌تواند به هيچ طريق حقوق بشر را محدود و نقض کند.»

اين نامزد انتخابات رياست جمهوری همچنين تعهد کرد که به آزادی بيان، اجتماعات و مطبوعات احترام بگذارد.

ممنوعيت شکنجه روحی و جسمی، حمايت از حقوق زنان و اقليت‌های قومی و مذهبی از ديگر تعهدات ميرحسين موسوی به شمار می‌رود.

ميرحسين موسوی همچنين روز يکشنبه در بيانيه‌ای، مواضع خود در باره حقوق اقوام ايرانی را اعلام کرد و خواستار بازنگری در نوع تفکر مديريت کشور نسبت به اقوام شد.

وی در اين بيانيه « توزيع عادلانه ثروت»، امکان مشارکت در قدرت» و « مناصب مديريتی کشور و منزلت برابر اجتماعی و فرهنگی» را سه خواسته اصلی اقوام ايرانی دانست و گفت:« توجه به مطالبات بر حق اقوام که تمامی آنها در متن قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران ملحوظ شده است، همبستگی، وحدت ملی و امنيت ملی را تقويت می‌کند.»

پيشتر نيز مهدی کروبی، با انتشار بيانيه‌ای، بر لزوم احيای‌ حقوق اقليت‌های‌ قومی‌ و مذهبی‌ تأکيد کرده بود.
  • 16x9 Image

    روزبه بوالهری

    روزبه بوالهری که فعالیت خود را به عنوان روزنامه‌نگار از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده، از اسفند سال ۱۳۸۴ به تحریریه رادیو فردا پیوست.

    او که پیش از پیوستن به رادیوفردا، در شماری از روزنامه‌های ایران نیز به عنوان دبیر سرویس بین‌الملل فعالیت کرده، در کنار تهیه خبر و گزارش، برنامه هفتگی کارنامه را تهیه می‌کند که به مسائل کارگران، معلمان و فعالان صنفی در ایران می‌پردازد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG