لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۶

حراج معنوی ترمیناتور


حقوق معنوی فیلم ترمیناتور و محصولات جانبی آن در ماه جاری به حراج گذاشته خواهد شد. این حراج و نتایج آن سنجش مهمی خواهد بود برای ارزش مالی حقوق معنوی محصولات هالیوود در شرایطی که صنعت فیلم سازی تجاری آمریکا به خاطر نزول فروش دی وی دی به شدت تحت فشار است.

به نوشته روزنامه فاینشنال تایمز، چاپ لندن، هفته گذشته کلیه حقوق معنوی فیلم « لاک پشت‌های نینجا » به حراج گذاشته شد و به قیمت ۶۰ میلیون دلار به فروش رسید. به احتمال زیاد حقوق معنوی فیلم ترمیناتور به رقمی بسیار بیشتر به فروش خواهد رسید چون این فیلم یکی از موارد نادر فیلم‌های پر فروشی است که حقوق معنوی آن در کنترل مطلق یک استودیوی بزرگ نیست.

میزان علاقه به خرید حقوق معنوی فیلم ترمیناتور و محصولات جانبی آن و بهایی که خریداران برای آن خواهند پرداخت نشان دهنده ارزش بازتولید محصولات سینمایی در دوران مالی دشوار کنونی است. اخیرا شرکت فیلم سازی بزرگ والت دیسنی حاضر شد که برای خرید یک شرکت کوچک‌تر به نام مارول انترتینمنت چهار میلیارد دلار بپردازد و این نشان می‌دهد که حقوق معنوی محصولات سینمایی هنور ارزش مالی خود را حفظ کرده‌اند.

به نوشته روزنامه فاینشنال تایمز، تاکنون چند موسسه مالی بزرگ برای خرید حقوق معنوی فیلم ترمیناتور اظهار علاقه کرده‌اند. در عین حال چند شرکت بزرگ فیلم سازی نیز در فهرست خریداران بالقوه این محصول ثبت نام کرده‌اند از جمله کمپانی تولید فیلم سونی و سامیت انترتینمنت.

در حال حاضر کلیه حقوق معنوی مربوط به فیلم ترمیناتور و محصولات جانبی آن به شرکت «هالکوین» تعلق دارد که با تهیه آخرین فیلم در این سریال سینمایی صاحب حقوق معنوی آن شد. آخرین فیلم از مجموعه ترمیناتور در سطح جهان حدود ۳۸۰ میلیون دلار فروش داشت. حراجی که قرار است برگزار شود حقوق معنوی فیلم های قبلی از مجموعه ترمیناتور را شامل نخواهد شد.

طبق قرارداد پیشنهادی خریدار بعدی، حقوق معنوی فیلم ترمیناتور و محصولات جانبی آن خواهد توانست فیلم‌های سینمایی و یا سریال و برنامه‌های تلویزیونی دیگری براساس همین داستان و تاریخچه تولید کند و فروش کلیه محصولات جانبی آن را در اختیار خواهد داشت.

حقوق معنوی و حق فروش محصولات جانبی مربوط به مجموعه فیلم‌های ترمیناتور چندین بار دست به دست شده‌اند. در آخرین مورد شرکت ماریو کاسار تولید کننده ترمیناتور ۲ کلیه این حقوق را به بهای ۲۵ میلیون دلار به صاحب فعلی آن یعنی شرکت هالکوین فروخت.
XS
SM
MD
LG