لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۰۹

اسد: مداخله روسیه توازن قوا را تغییر داده، اردوغان عصبانی‌ست


بشار اسد
بشار اسد

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، می‌گوید مداخله روسیه توازن قوا را در آن کشور تغییر داده، این موضوع رئیس‌جمهوری ترکیه را خشمگین کرده و از نظر او سرنگون کردن جنگنده روسی نیز در همین ارتباط است.

جنگنده روسیه هفته پیش سرنگون شد. ترکیه می‌گوید پس از آنکه بارها به این هواپیما هشدار داده وارد خاک کشورش شده، به آن شلیک کرد. روسیه می‌گوید حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده است.

بشار اسد در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی جمهوری چک می‌گوید مداخله روسیه، هم‌پیمان مهم دولت او، موازنه قوا را تغییر داده است.

او افزوده است که «حمایت روسیه» افزایش و «جنگ علیه تروریسم» ادامه پیدا خواهد کرد.

دولت مرکزی سوریه به طور عموم گروه‌های مخالف خود را «تروریست» می‌نامد.

برخی از این گروه‌ها مانند «حکومت اسلامی» در فهرست گروه‌های تروریستی سازمان ملل قرار دارند در حالی‌که برخی دیگر، که از آنها با عنوان گروه‌های میانه‌رو نام برده می‌شود، از حمایت غرب برخوردار هستند.

ترکیه از جمله کشورهایی‌ست که می‌گوید صلح و ثبات در سوریه، در صورت ادامه حضور بشار اسد در قدرت ناممکن است.

از دیگر سو، رئیس‌جمهوری سوریه نیز آنکارا، برخی کشورهای منطقه و برخی کشورهای غربی را متهم به حمایت از گروه‌های شورشی کرده است.

او می‌گوید اگر غرب و متحدان خاورمیانه‌ای آن دست از حمایت از «گروه‌های تروریستی» بردارند، صلح به سوریه باز می‌گردد.

جنگ داخلی سوریه که یکی از بدترین بحران‌های معاصر به شمار می‌رود، پس از آن آغاز شد که دولت مرکزی آن کشور، اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز شهروندان خود را به طور گسترده‌ای سرکوب کرد.

بشار اسد در مصاحبه تلویزیونی خود گفته است اگر گروه‌های مسلح مخالف او، اسلحه را زمین بگذارند، مشمول عفو خواهند شد. او در عین حال تاکید کرده است که گروه‌های حکومت اسلامی یا جبهه‌النصره «به هر حال آماده ترک سلاح و مذاکره با دولت نیستند».

مقام‌های دولت سوریه دهم آذر گفتند که با گروهی از شورشیان مخالف دولت به توافقی برای ایجاد آتش‌بس محلی در حمص دست یافته‌اند.

اسد در بخشی دیگر از مصاحبه خود گفته است «تروریست‌ها» در میان پناهجویانی‌ حضور دارند، که اخیرا راهی اروپا شده‌اند.

جنگ داخلی سوریه بیش از ۲۵۰ هزار قربانی برجا گذاشته است، هر چند این آمار ممکن است با آمار واقعی کشته‌شدگان تفاوت زیادی داشته باشد. میلیون‌های شهروند سوری نیز آواره شده‌اند، به کشورهای همسایه یا دیگر کشورهای جهان پناه برده‌اند.

XS
SM
MD
LG