لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۱۵

برزیل در مورد رصد اطلاعاتی شهروندانش از آمریکا توضیح خواست


آنتونیو پاتریوتا، وزیر خارجه برزیل می‌گوید دولت متبوع او از واشینگتن توضیح خواسته است
وزارت خارجه برزیل «نگرانی عمیقش» را از رصد و جمع‌آوری اطلاعات شهروندان خود به دست ساز و کارهای امنیتی آمریکا اعلام کرد و در این مورد از واشینگتن توضیح خواست.

«نگرانی عمیق» برزیل که آنتونیو پاتریوتا، وزیر خارجه آن در شانزدهم تیرماه اعلام کرد، واکنشی‌ست به گزارش‌هایی منتشر شده در آن کشور که ایالات متحده، اطلاعات تلفنی و ایمیلی برزیلی‌ها را رصد و جمع‌آوری می‌کرده است.

با این حساب جنجال بین‌المللی بر سر اسنادی که ادوارد اسنودن در مورد شنود و ردیابی گسترده اطلاعات شهروندان در آمریکا منتشر کرده است، بار دیگر از مرزهای آن کشور گذشت و واکنش کشورهای دیگر را در مورد این رصد اطلاعاتی از شهروندان خود آنها در پی داشت.

وزیر خارجه برزیل می‌گوید دولت متبوع او از واشینگتن خواسته است تا در این مورد توضیح دهد.

گزارش رصد اطلاعاتی برزیلی‌ها به دست آمریکا را روزنامه مشهور و پرخواننده اوگلوبو منتشر کرده است.

اوگلوبو می‌گوید اطلاعات در این مورد برپایه اسنادی‌ست که ادوارد اسنودن همراه دارد.

این اسناد می‌گویند «سازمان امنیت ملی آمریکا طی چهار سال پی‌درپی وارد شبکه مخابراتی برزیل شده و ایمیل‌ها و تماس‌های تلفنی میلیون‌ها شهروند آن کشور را جمع‌آوری کرده است».

قبل از این کشورهایی مانند فرانسه، آلمان یا ایتالیا در مورد انتشار گزارش‌های مشابهی که نشان از رصد اطلاعاتی اتحادیه اروپا داشت، نگرانی خود را ابراز کرده بودند.

باراک اوباما می‌گوید جمع‌آوری این اطلاعات در حفظ امنیت شهروندان آمریکایی نقش مهمی داشته است.

رئیس‌جمهوری ایالات متحد پیشتر گفته بود سازمان‌های امنیتی کشورهای دیگر جهان نیز در تلاش‌اند بدانند در اطرافشان چه می‌گذرد تا درک بهتری از اوضاع داشته باشند.

اما مدافعان آزادی شهروندی می‌گویند این کار ورود به حریم شخصی شهروندان و در تعارض با اصول بنیادین آزادی‌ست.

ادوارد اسنودن، کسی که این اسناد را برای بار اول منتشر کرد، کارمند پیمانکاری پیشین در سازمان امنیت ملی آمریکا بود.

او هنگام افشای این اسناد در هنک‌کنگ به سر می‌برد. سپس به روسیه رفت و اکنون در بخش ترانزیت فرودگاه بین‌المللی مسکوست. اسنودن که برایش در آمریکا پرونده امنیتی گشوده شده و ایالات متحده در پی استرداد اوست، از چندین کشور جهان درخواست پناهندگی کرده که بنا بر گزارش‌ها عمده آنها بی‌نتیجه بوده است.

اما طی روزهای گذشته ونزوئلا و نیکاراگوئه آمادگی خود را برای دادن پناهندگی به او اعلام کردند.
XS
SM
MD
LG