لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۸
مراسم تحلیف عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری جدید مصر، یک‌شنبه ۱۸ خرداد در دادگاه قانون اساسی آن کشور برگزار شد.

پس از آن مراسمی در کاخ اتحادیه قاهره با حضور مسئولان بلندپایه مصری و خارجی در کاخ اتحادیه برگزار شد که در آن، سند تسلیم قدرت به امضای سیسی و عدلی منصور، رئیس جمهوری موقت مصر، رسید.

چنین مراسمی نخستین بار در مصر برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری الشرق الاوسط، در این مراسم، عبدالفتاح السیسی طی سخنانی، ریاست جمهوری مصر را مسئولیتی بزرگ و شرفی سترگ توصیف کرد.

او تاکید کرد که برای حاکمیت ارزش‌های حق، صلح و تامین آینده‌ای بهتر برای مردم مصر، تلاش خواهد کرد.

سیسی گفت که تلاش‌های خود را با دیگر دستگاه‌‌ها و سازمان‌های مصری، برای بازسازی داخل و بازگرداندن نقش منطقه‌ای مصر، متمرکز خواهد کرد.

رئیس جمهوری مصر گفت که اختلاف در داخل کشور مسئله‌ای قابل قبول است به شرط آن‌که «برای وطن باشد نه علیه وطن».

سیسی در سخنرانی خود، به شکلی ویژه از عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی، به خاطر فراخوانی که برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی حمایت از مصر صادر کرده، سپاسگزاری کرد. او همچنین از تمام کسانی‌ که «در ماه‌های گذشته کنار مصر ایستادند» تشکر کرد.

از سویی عدلی منصور، رئیس جمهوری موقت پیشین مصر، گفت به آینده همکاری کشورهایی عربی با کشورش در مرحله آینده، امیدوار است.

در این مراسم سران شماری از کشورهای عربی و آفریقایی و نمایندگانی از کشورهای غربی حضور داشتند. حضور مقام‌های کشورهای عربی خلیج فارس در این مراسم پر رنگ بود. امیر کویت، پادشاه بحرین، پادشاه اردن، ولیعهد عربستان سعودی و ولیعهد ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی، از جمله مقام‌های حاضر بودند.

در مقابل کشورهای غربی با اعزام نمایندگانی با جایگاه‌های پایین‌تر، حضور کمرنگ‌تری در مراسم تحلیف سیسی داشتند؛ به نظر می‌رسد کشورهای غربی با این اقدام خود اعتراضشان را به برخی سیاست‌های اعمال شده در ماه‌های گذشته در مصر نشان داده‌اند.

سیسی که فرمانده پیشین ارتش مصر است، در راس حرکتی قرار داشت که محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر را پس از چند روز تظاهرات خونبار صدها هزار نفر از مخالفانش از قدرت برکنار کرد. مرسی از رهبران گروه اخوان المسلمین است.

پس از آن اعتراض هوادارن مرسی که انتخابات را تحریم کرده بودند، با قربانی‌های بسیار تا کنون ادامه داشته است.

اعتراضات دو طرف طی سال گذشته صدها قربانی برجای گذاشت.

پیش از مراسم کاخ اتحادیه، مراسم تحلیف سیسی در مقابل مجمع عمومی دادگاه عالی قانون اساسی به ریاست قاضی انور العاصی و در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

بنا بر اعلام کمیسیون عالی انتخابات مصر، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، سیسی ۹۶.۹ درصد آرای رای دهندگان را از آن خود کرده است. رقیب او حمدین صباحی از سیاستمداران چپ‌گرا، تنها ۳.۹درصد آرا را به دست آورده است.

بنا بر این اعلام، حدود ۴۴ درصد از واجدان شرایط، در انتخابات شرکت کردند. حمدین صباحی در نسبت اعلام شده، تشکیک کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG