لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۷

نخست وزیر ترکیه با گروهی از معترضان دیدار کرد


این دیدار پس از آن انجام می‌شود که اردوغان «برای آخرین بار» به معترضان «هشدار» داده بود میدان تقسیم را ترک کنند
رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، از نیمه‌شب پنج‌شنبه تا بامداد ۲۴ خرداد، برای دومین بار با گروهی از مخالفان و معترضان به سیاست‌هایش در آنکارا، پایتخت آن کشور، دیدار کرد.

بنا به گزارش روزنامه حریت، چاپ ترکیه، دو تن از جنبش «همبستگی تقسیم»، که در استانبول ترکیه طی دو هفته گذشته و با بالا گرفتن اعتراضات شکل گرفته است، از جمله کسانی بودند که در این دیدار شرکت کردند.

این دیدار پس از آن انجام می‌شود که اردوغان «برای آخرین بار» به معترضان «هشدار» داده بود میدان تقسیم را ترک کنند.

این محله مشهور استانبول طی دو هفته گذشته به یکی از مهم‌ترین بسترهای اعتراضات به دولت ترکیه تبدیل شده است و معترضان بی‌وقفه در آن حضور داشته‌اند. در موارد گوناگونی این حضور به درگیری با نیروهای پلیس انجامیده است که اطراف میدان مستقرند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، پس از تازه‌ترین هشدار اردوغان نیز، همچنان معترضان در میدان تقسیم حضور دارند.

در میان کسانی که چند ساعت پیش با نخست وزیر ترکیه ملاقات کردند گروهی از هنرمندانی که به هواداری از مخالفان پرداخته‌اند نیز حضور دارند؛ از جمله خالد ارگنچ، هنرپیشه اصلی سریال تلویزیونی حریم سلطان که اردوغان پیشتر انتقادهای شدیدی را به آن وارد کرده بود.

فرماندار استانبول گفته است طی شب و بامداد امروز پلیس دست به اقدامی علیه معترضان نخواهد زد.

حریت می‌نویسد «همبستگی تقسیم» پس از دیدار با نخست‌وزیر در بیانیه‌ای عمومی از آن به عنوان «گامی امیدوار کننده» یاد کرده است. با این همه خواسته است تا تهدید پلیس به برخورد با معترضان از میان برداشته شود، تا بتوان رابطه سالمی برای رسیدن به یک راه‌حل پیدا کرد.

از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتد پرس می‌نویسد این دیدار به نتیجه مشخصی در مورد چگونگی پایان اعتراضات، به ویژه در مورد میدان تقسیم، نیانجامیده است.

در نخستین دیداری که دو روز پیش میان معترضان و نخست‌وزیر ترکیه انجام شد، دولت ترکیه از احتمال برگزاری همه‌پرسی برای تعیین وضعیت پارک گزی سخن گفته بود.

این پارک که جرقه اعتراضات در آن زده شد، محلی‌ست که دولت ترکیه تصمیم گرفته از جمله برای بنا کردن یک مرکز خرید و مسجد، آن را خراب کند.

مخالفان با این طرح رو به اعتراضی نشسته در این پارک آوردند و آن را از اندک فضاهای سبز باقی‌مانده در استانبول نامیدند؛ آنها از دولت خواستند از این طرح دست بکشد.

اما حمله پلیس به معترضان، این اعتراضات را به خیابان‌ها استانبول و دیگر شهرهای ترکیه کشاند. از آن پس اعتراضات دامنه بزرگ‌تری به خود گرفتند و معترضان با انتقاد از نخست‌وزیر به «تمامیت‌خواهی» از او خواستند تا استعفا بدهد.

حزب حاکم بر ترکیه برگزاری انتخابات زودرس را که از پی استعفای دولت می‌آید رد کرده است.

تا کنون پنج تن در این اعتراضات کشته و بیش از پنج هزار نفر نیز زخمی شد‌ه‌اند.
XS
SM
MD
LG