لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۴۳

اتحادیه اروپا: آزمایش موشکی ایران نقض توافق نیست اما تنش‌زا است


فدریکا موگرینی

نماینده اتحادیه اروپا در سیاست خارجی می‌گوید آزمایش‌های موشکی اخیر ایران، نقض توافق اتمی نیست و اتحادیه اروپا در شرایط فعلی قصد ندارد تحریم‌هایی علیه تهران وضع کند، اما هشدار داده این آزمایش‌ها به تنش‌ها در منطقه دامن می‌زند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فدریکا موگرینی، نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور دفاعی و سیاست خارجی، پس از دیداری با وزیران خارجه ۲۸ عضو اتحادیه، گفته اروپا در وضعیت فعلی، تحریمی را علیه ایران در نظر نگرفته‌است.

خانم موگرینی البته هشدار داده است که آزمایش‌های اخیر سپاه پاسداران ایران، می‌تواند به تنش‌ها در منطقه دامن بزند: «ما از ایران توقع داریم، به همه تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشد».

نماینده اتحادیه اروپا در سیاست خارجی گفته است اگر قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل نقض شود، این موضوع باید در آن شورا به بحث گذاشته شود و نه لزوما در اتحادیه اروپا.

موگرینی در بخشی دیگر از سخنان خود می‌گوید «در هر صورت آنچه همه ما بر آن واقف هستیم، مشکلی اساسی‌ست که این موضوع می‌تواند در روابط منطقه‌ای ایجاد کند… در شرایطی که خاورمیانه هیچ نیازی به تنش‌های بیشتری ندارد، این [آزمایش‌ها] می‌تواند به این تنش‌ها بیافزاید».

این نماینده ارشد اتحادیه اروپا، قرار است به زودی از تهران دیدار کند.

پیش از او مقام‌های دولتی ایران گفته بودند که پرتاب موشک‌ها در ایران نه نقض برنامه جامع اقدام مشترک است و نه نقض قطعنامه‌ای که در این رابطه در شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر شده است.

در پی دستیابی به توافق اتمی، شورای امنیت قطعنامه ۲۲۳۱ را به تصویب رساند که از ایران خواسته است، از توسعه موشک‌های بالستیکی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، خودداری کند.

ایران می‌گوید آزمایش‌های موشکی‌اش جنبه دفاعی دارد و در عین حال برنامه نظامی‌اش، برای تولید یا حمل کلاهک‌های هسته‌ای نیست.

ایالات متحده آمریکا موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل متحد برده است. نشست این شورا در این رابطه فعلا نتیجه‌ای نداشته است. اما واشینگتن پیشتر هشدار داده بود، ممکن است به تنهایی یا همراه گروهی از متحدان خود اقداماتی تنبیهی را اجرا کند.

همان طور که اتحادیه اروپا هشدار داده، واشینگتن نیز در عین حال گفته است آزمایش‌های اخیر «تحریک‌آمیز و بی‌ثبات‌کننده» است.

وزیر خارجه ایران می‌گوید، تهران «در مقایسه با سایر کشورهای منطقه، تنها بخش ناچیزی را صرف تجهیزات دفاعی» می‌کند.

XS
SM
MD
LG