لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۲۵

نشست وزیران اروپایی درباره پناهجویان بی‌نتیجه پایان یافت


پناهجویان سوری در مرز یونان و مقدونیه
پناهجویان سوری در مرز یونان و مقدونیه

نشست اضطراری وزیران کشور اتحادیه اروپا در مورد نحوه تقسیم و اسکان دادن به پناهجویان بی‌نتیجه پایان یافت؛ همزمان مجارستان تصمیم گرفته مرز اصلی خود با صربستان را مسدود کند.

اتریش و اسلوواکی گفته‌اند در پی اقدامات تازه آلمان، آنها نیز روش مشابهی را پیش گرفته و بر شدت کنترل بر مرزهای خود می‌افزایند.

آلمان که انتظار می‌رود تا پایان سال جاری میلادی تا یک میلیون پناهجو وارد آن شوند، ۲۲ شهریور ماه اعلام کرد موقتا مقررات کنترل مرزی خود با اتریش را برقرار می‌کند.

در کشورهای عضو پیمان «شنگن»، که عمده اعضای اتحادیه اروپا را در بر می‌گیرد، کنترل‌های مرزی به معنی معمول آن وجود ندارد و رفت‌وآمد در مرزهای اعضای این پیمان آزادانه صورت می‌گرفت.

لهستان گفته است ممکن است دست به اقدام مشابهی مانند آلمان و اتریش بزند و هلند نیز می‌گوید «نگهبانی بیشتری» از مرزهایش خواهد کرد.

مرز زمینی صربستان، که عضو اتحادیه اروپا نیست، و مجارستان، که ورود به آن عملا ورود به کشورهای عضو «شنگن» و اتحادیه اروپا را ممکن می‌کند، طی هفته‌های گذشته مملو از جمعیت شده است.

مجارستان مرز خود با صربستان را مسدود می‌کند
مجارستان مرز خود با صربستان را مسدود می‌کند

در عین حال که نیروهای پلیس آن کشور نیز زنجیر انسانی در این مرز تشکیل داده‌اند تا از عبور پناهجویان جلوگیری کنند. با این همه پناهجویان چندین بار با گذشتن از سد نیروهای پلیس و حصارها، پیاده روانه ایستگاه مرکزی قطار در بوداپست یا وین در اتریش شده‌اند.

هدف اصلی عمده پناهجویان، رسیدن به کشورهای غرب و شمال اروپا است.

اعضای اتحادیه اروپا به دنبال راهی برای جابه‌جایی و اسکان دادن به ۱۲۰ هزار نفر از پناهجویان بودند. شماری که با مخالفت برخی کشورها در مرکز و شرق اروپا روبه‌رو شده است.

مسئول ارشد امور مهاجرت در اتحادیه اروپا، دیمیتریس آوراموپولوس، ۲۴ شهریور ماه گفت نشست اضطراری وزیران کشور اتحادیه در این مورد، «نتیجه‌ دلخواه» را همراه نیاورد.

گروهی از پناهجویان در تلاش برای گرفتن تاکسی که آنها را از مجارستان به وین در اتریش برساند
گروهی از پناهجویان در تلاش برای گرفتن تاکسی که آنها را از مجارستان به وین در اتریش برساند

اما موضوع تنها به پناهجویانی که از مرزهای زمینی خود را به اتحادیه می‌رسانند محدود نیست و تنها در سال جاری میلادی بیش از ۴۳۰ هزار نفر از راه دریای مدیترانه، خود را به جنوب اروپا، عمدتا یونان و ایتالیا، رسانده‌اند.

با وجود آنکه وزیران اروپایی در مورد نحوه جابه‌جایی پناهجویان به نتیجه‌ای نرسیده‌اند، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که موج کسانی که عمدتا از جنگ و خشونت فرار کرده و در تلاش هستند به اروپا برسند، همچنان رو به افزایش است.

XS
SM
MD
LG