لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۳۲

«حکومت اسلامی» در تلاش برای «تصرف نقاطی داخل لبنان» است


ژنرال ابراهیم می‌گوید نیروهای نظامی لبنان در آماده‌باش بالا قرار گرفته‌اند

مدیر کل نیروهای امنیتی لبنان می‌گوید گروه «حکومت اسلامی» در کوهستان‌های «قلمون»، در مناطق مرزی سوریه و لبنان، در تلاش برای تصرف روستاهایی داخل خاک لبنان، جهت ایجاد پایگاه‌هایی جدید و حمایت از نیروهایش است.

ژنرال عباس ابراهیم، ۱۳ دی ماه، به خبرگزاری رویترز گفته است، نیروهای نظامی آن کشور در آماده‌باشی بالا قرار گرفته‌اند تا جلوی تصرف بخش‌های لبنانی در این منطقه کوهستانی، که در مرز آن کشور و سوریه قرار دارد را بگیرند.

تحرکات نیروهای «حکومت اسلامی» بار دیگر این نگرانی را به وجود آورده است که لبنان ممکن است با خطر شکل‌گیری یک جنگ داخلی دیگر روبه‌رو شود.

البيادر، Hosh Arab, Syria
البيادر، Hosh Arab, Syria

گروه «حکومت اسلامی» (داعش) حملاتی به مرزهای لبنان کرده است که تلفاتی جانی در پی داشته است. علاوه بر آنها «جبهه النصره» نیز با نیروهای حزب‌الله درگیری‌هایی خونین داشته‌اند. درگیری‌ها و رخدادهای مرز سوریه و لبنان به نظر برخی تحلیل‌گران ایران را نیز به واکنش واداشته است.

در کنار اینها لبنان میزبان گروه بزرگی از پناهجویان سوری نیز هست. بیروت در عین حال اخیرا اعلام کرد زنی و دختری را بازداشت کرده که همسر پیشین و فرزند ابوبکر بغدادی، رهبر «دولت اسلامی» هستند.

ژنرال ابراهیم به رویترز گفته است «دولت اسلامی» به تازگی بر شمار نیروهای خود در «قلمون» افزوده است؛ «دولت اسلامی نمی‌خواهد بر قلمون تسلط پیدا کند… ولی آنها می‌خواهند از این منطقه برای پشتیبانی نیروهای خود استفاده کنند».

به گفته مدیر کل نیروهای امنیتی لبنان، شبه‌نظامیان دولت اسلامی تبدیل به نیروی مسلح اصلی در «قلمون» شده‌اند.

ژٰنرال ابراهیم در ماه نوامبر گذشته هشدار داده بود که لبنان در نبرد با اسلام‌گرایان، با «خطرناک‌ترین توطئه تروریستی در کل منطقه» رو در رو شده است.

او که خود ماه ژوئن سال گذشته میلادی از یک حمله انتحاری جان به در برد، گفته است نیروهای آن کشور گروهی از شبه‌نظامیان را بازداشت کرده و برخی از شبکه‌های متعلق به آنها را نابود کرده‌اند، اما لزوما خبر همه این فعالیت‌ها به رسانه‌ها راه نیافته است.

XS
SM
MD
LG