لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۴۶

درخواست دولت‌ها برای سانسور در گوگل «افزایش» پیدا کرده است


درخواست‌ دولت‌های جهان از جست‌وجوگر گوگل برای سانسور محتوای خود، در شش ماه نخست سال ۲۰۱۳ میلادی ۶۸ درصد بیشتر از همین بازه زمانی در سال گذشته بوده است.

در گزارشی که شرکت گوگل برای شفاف‌سازی عملکرد خود منتشر می‌کند، روز ۲۸ آذر ماه با اشاره به این موضوع آمده است که این شرکت، بیش از سه هزار و ۸۰۰ درخواست را برای حذف نزدیک به ۲۵ هزار واحد از محتوای خود دریافت کرده است.

در این بین تقریبا نیمی از کل درخواست‌ها برای سانسور از ترکیه آمده است. آمریکا ۵۴۷ مورد و روسیه نیز ۲۵۷ مورد درخواست برای حذف یا سانسور مطلبی به جست‌وجوگر گوگل فرستاده‌اند.

بنا بر گزارش گوگل، درخواست‌های آمریکا ۷۰ درصد رشد داشته و درخواست‌های روسیه نیز تقریبا دو برابر شده است.

سوزان اینفانتینو، مدیر امور قانونی شرکت گوگل، در تازه‌ترین گزارش این شرکت که به طور عمومی منتشر شده است در عین حال می‌گوید «دولت‌های جهان همچنان از ما می‌خواهند تا محتواهای سیاسی را حذف کنیم».

به گفته گوگل محتواهای سیاسی که برخی دولت‌های در پی حذف آنها از این جست‌وجوگر هستند، مواردی مانند نقد دولت، عملکرد پلیس یا شورای شهر را در بر می‌گیرد. به گفته گوگل ۹۳ درخواست در این موارد دریافت شده که این شرکت «کم‌تر از یک سوم آنها را اجابت کرده است».

تازه‌ترین گزارش گوگل در حالی منتشر می‌شود که این شرکت بزرگ در کنار چند شرکت فن‌آوری دیگر خواستار تغییر قوانین مربوط به شنود و رصد اطلاعات نیز شده‌اند.

گوگل از جمله هشت شرکت بزرگی‌ست که اخیرا در نامه‌ای سرگشاده به رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواسته است تا قوانین مربوط به شنود در کشورهای دیگر تغییر کند.

این درخواست پس از آن ارائه شد که سازمان امنیت ملی آمریکا گفت شنود مکالمه‌های تلفنی در کشورهای مختلف به وسیله این آژانس با قوانین دولت آمریکا مطابقت دارد.

شرکت‌های اینترنتی در ضمن از دولت‌ها خواسته‌اند تا با وضع قوانین جدید کاری کنند که درخواست‌ها از شرکت‌های فناوری برای تحویل گرفتن اطلاعات تنها محدود به موارد خاصی بشود و از جمع‌آوری تمامی اطلاعات کاربران جلوگیری شود.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG