لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۵۸

اعتراض و خشونت در اردوگاه‌های پناهجویان در یونان و بلغارستان


در پی مرگ زن و کودکی شش ساله در یکی از اردوگاه‌های پناهجویان در یونان، شماری از پناهجویان و مهاجرانِ معترض به وضع خود، بخشی از اردوگاه را به آتش کشیدند.

در درگیری‌ها و اعتراضاتی جداگانه در بلغارستان نیز صدها پناهجو بازداشت و چند پلیس زخمی شده‌اند.

زن و کودک کشته‌شده در یونان در جریان انفجار کپسول گاز جان خود را از دست داده‌اند؛ پلیس یونان می‌گوید این انفجار زمانی رخ داده‌است که زنی ۶۶ ساله در حال پختن غذا بود. به گفته پلیس مادر کودک جان‌باخته و نیز کودکی چهار ساله در بیمارستان بستری شده‌اند.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

ساعتی نگذشت که اعتراضات در اردوگاه «موریا» در جزیره لسبوس بالا گرفت. ساکنان ارودگاه بخشی از آن را نیز به آتش کشیده‌اند. خبرگزاری فرانسه به نقل از پلیس یونان می‌گوید آسیب‌های وارشده به اردوگاه «چشم‌گیر» است.

آتش‌نشانان موفق شده‌اند حریق را خاموش کنند. در جریان درگیری بین پلیس و ساکنان اردوگاه شماری از ساکنان زخمی شده‌اند که پلیس می‌گوید جراحت‌ها جدی نیست.

شماری از مهاجران و پناهجویانی که در پی اعتراضات اردوگاه را ترک کرده بودند نیز به محل بازگشته‌اند.

این نخستین بار نیست که در اردوگاه موریا آتش‌سوزی رخ می‌دهد و یا صحنه اعتراض و وقوع خشونت می‌شود. دو ماه پیش، بخشی از این کمپ، در جریان درگیری بین مهاجران و پناهجویان و نیروهای پلیس، شدیدا آسیب دیده بود. هزاران نفر در پی آن اعتراضات مجبور شدند برای چند روز اردوگاه را ترک کنند.

موریا برای اسکان دادن ۳۵۰۰ نفر ساخته شده، اما بیش از ۵ هزار نفر در حال حاضر در آن روز و شب می‌گذرانند.

آمار رسمی نشان می‌دهد شماری تا ۶۶ هزار پناهجو و مهاجر در حال حاضر در یونان نگه‌داری می‌شوند.

نیروهای پلیس در اردوگاه واقع در شهر هارمانلی
نیروهای پلیس در اردوگاه واقع در شهر هارمانلی

همزمان در بلغارستان نیز در جریان درگیری میان پناهجویان و نیروهای پلیس، نزدیک به ۲۰ نفر از ماموران زخمی شده و صدها تن از معترضان نیز بازداشت شده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها شمار پناهجویان معترض در بزرگ‌ترین اردوگاه واقع در بلغارستان، ۱۵۰۰ نفر برآورد شده‌است.

نخست‌وزیر بلغارستان گفته شش تن از پناهجویان و مهاجران بازداشت‌شده «عواملی خطرناک برای امنیت ملی» کشور بوده‌اند.

گفته می شود عمده معترضان را پناهجویان افغان تشکیل می‌دادند.

طی سه سال گذشته، در پی ادامه خشونت‌های غرب آسیا، شمال آفریقا و دیگر مناطق جهان، شمار پناهجویانی که راهی اروپا شده‌اند، به‌شکل بی‌سابقه‌ای از زمان جنگ جهانی افزایش پیدا کرده‌است. پناهجویانی که در کشورهایی مانند یونان یا ایتالیا، در اردوگاه نگه‌داری می‌شوند، عمدتا سوار بر قایق در تلاش هستند خود را به جنوب اروپا و از آن‌جا به غرب و شمال قاره برسانند. در نهایت صدها تن از آن‌ها در آب‌های مدیترانه جان خود را از دست می‌دهند. صدها هزار نفر نیز در اردوگاه‌‌های مختلف نگه‌داری می‌شوند.

XS
SM
MD
LG