لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۰

گزارش کمیسیون بررسی «برجام»، «هفته آینده آماده می‌شود»


آقای نقوی حسینی (در تصویر) گفته درخواستی برای دیدار با رئیس‌جمهوری، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه ایران ارائه شده است

سخنگوی کمیسیونی در مجلس شورای اسلامی که در حال بررسی برنامه جامع اقدام مشترک، «برجام»، است، می‌گوید گزارش این کمیسیون تا هفته آینده آماده می‌شود.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون بررسی توافق اتمی ایران و شش قدرت جهانی (برنامه جامع اقدام مشترک)، ۲۹ شهریور ماه، به خبرگزاری تسنیم گفته است «اعضای کمیسیون تلاش می‌کنند تا هفته آینده جمع‌بندی خود را از جلسات کمیسیون برجام نهایی کرده و گزارشی به صحن مجلس ارائه دهند».

او افزوده است که «جمع‌بندی بررسی‌ها» پس از پایان دیدار با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آغاز می‌شود.

یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس اتمی، که به تهران رفته با اعضای کمیسیون مجلس دیدار کرده است.

آقای نقوی حسینی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با خبرگزاری تسنیم گفته درخواستی هم برای دیدار با رئیس‌جمهوری، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه ایران ارائه شده است.

به گفته او علی لاریجانی، رئیس‌ مجلس شورای اسلامی، در کمیسیون حاضر خواهد شد. اما زمان این دیدار مشخص نشده است.

ایران و شش قدرت جهانی، ۲۳ تیر ماه، در وین، به توافقی دست یافتند که برنامه اتمی ایران را محدود کرده و آن را تحت راستی‌آزمایی و نظارت مکرر قرار می‌دهد.

از طرف دیگر تحریم‌های مربوط به برنامه اتمی نیز که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایالات متحده و متحدان آن علیه تهران وضع شده، معلق می‌شوند.

راستی‌آزمایی برنامه اتمی ایران به طور مشخص با حضور کارشناسان و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام خواهد شد.

میان این نهاد بین‌المللی و مقام‌های ایران توافقی مجزا از توافق اتمی شکل گرفته که به «نقشه راه» موسوم است. هدف از این توافق، به سرانجام رساندن مسائل عمده حل‌نشده، مربوط به گذشته و حال برنامه اتمی ایران، تا پایان سال جاری میلادی است.

چنانچه آژانس برابری برنامه اتمی ایران را با تعهدات این کشور در توافق اتمی اعلام کند، تحریم‌ها، از جمله تحریم‌های بانکی، انرژی، حمل‌ونقل دریایی یا خودروسازی، برداشته می‌شوند.

رفع تحریم‌ها در مقطعی که به آن «روز اجرا» گفته می‌شود، صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG