لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۱۶

رای مجدد مجلس نمایندگان آمریکا به طرح ممنوعیت خرید آب سنگین ایران


ساختمان کنگره آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا به طرحی که خرید آب سنگین ایران از طرف دولت ایالات متحده را ممنوع می‌کند، رای داد. کاخ سفید پیشتر گفته بود رئیس‌جمهوری این طرح را وتو خواهد کرد.

این بار نخست نیست که مجلس نمایندگان آمریکا به طرح ممنوعیت خرید آب سنگین ایران رای می‌دهد.

از جمله در اردیبهشت ماه که سنای آمریکا طرح را ناکام گذاشت و تلاش مجدد در اوایل خرداد ماه؛ و در نهایت مجلس نمایندگان در اقدامی تازه سه طرح جدید ارائه کرد که یکی از آنها ممنوعیت خرید آب سنگین است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید این طرح جلوی خرید آب‌ سنگین بیشتر از ایران را می‌گیرد.

طی سه روز گذشته پس از ارائه این طرح‌ها، نمایندگان ارشد حزب دمکرات در مجلس نمایندگان خواستار رای مخالف هم‌حزبی‌های خود به این طرح‌ها شدند. کاخ سفید آمریکا نیز گفته‌است رئیس‌جمهوری آن کشور این سه طرح را در صورت ارائه (یعنی کسب کم‌تر از دوم سوم آرا) وتو خواهد کرد.

اکثریت در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا با جمهوری‌خواهان است که مخالفت توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی هستند.

به گزارش رویترز اد رویس، رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان در دفاع از طرح ممنوعیت خرید آب سنگین ایران می‌گوید، این طرح توافق اتمی ایران را نقض نمی‌کند.

پیش از این کاخ سفید گفته بود هر سه طرح ارائه‌شده جلوی عمل به برجام را می‌گیرند و مانع از اجرای تعهدات ایالات متحده در زمینه توافق اتمی می‌شوند.

آقای رویس می‌گوید هدف از تصویب طرح ممنوعیت خرید آب سنگین این است که با سخت کردن روش‌های فروش، جلوی ایران گرفته شود تا دیگر دست به تولید آن نزند.

دولت آمریکا می‌گوید خارج کردن آب سنگین از ایران، هم مانع از دسترسی ایران به مواد مورد نیاز برای ساخت احتمالی سلاح هسته‌ای می‌شود، هم یک ماده مهم تحقیقاتی را در اختیار صنایع غیراتمی می‌گذارد.

بر اساس توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی، میزان ذخایر آب سنگین ایران در مرحله اول اجرای «برجام» باید تا ۱۳۰ تن کاهش پیدا کند و در نهایت به ۹۰ تن برسد.

دولت باراک اوباما اعلام کرده بود که ۳۲ تن آب سنگین به ارزش ۸.۶ میلیون دلار را از ایران می‌خرد.

تلاش‌های اخیر برای جلوگیری از خرید آب سنگین در حالی‌ست که در هفته جاری عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، گفته بود مراحل خرید ۳۲ تنی که واشینگتن اعلام کرده بود و پرداخت بهای آن «انجام شده است».

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG