لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۴۷

یک دیپلمات غربی: داعش در عراق از گاز خردل استفاده کرده


گفته شده این سلاح علیه پیش‌مرگه‌های کرد در جریان نبرد در اطراف اربیل استفاده شده است

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی در سازمان منع به‌کار‌گیری از جنگ‌افزارهای شیمیایی می‌گوید گروه موسوم به «حکومت اسلامی» در عراق از «گاز خردل» علیه نیروهای کُرد آن کشور استفاده کرده‌است.

این نخستین گزارشی‌ست که در مورد استفاده از سلاح شیمیایی، از زمان سقوط صدام حسین، در عراق، منتشر می‌شود.

منبع طرف گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز تائید کرده است که نتیجه آزمایش‌ها در پی مسموم شدن حدود ۳۵ تن از پیش‌مرگه‌های کُرد عراق، مثبت اعلام شده است.

البته سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی نگفته چه کسی از این گاز استفاده کرده، اما این دیپلمات که نخواسته نامش فاش شود، گفته نتایج تحقیقات حاکی‌ست که «حکومت اسلامی» دست به این کار زده‌است.

نمونه‌های آزمایشگاهی در پی بروز بیماری در میان پیش‌مرگه‌های کُرد، حین نبردها با اعضای «داعش» در جنوب غربی اربیل در تابستان گذشته، به سازمان منع به‌کار‌گیری از جنگ‌افزارهای شیمیایی انتقال داده شده‌است.

این سازمان در آبان ماه گذشته استفاده از گاز خردل در سوریه را نیز تائید کرده بود. در همان زمان گزارش‌ها نشان می‌دادند که گروه «حکومت اسلامی» در نبردی با یک گروه شورشی دیگر، از این جنگ‌افزار شیمیایی استفاده کرده است.

یک دیپلمات در آن زمان به خبرگزاری رویترز گفته بود «گروه (حکومت اسلامی) یا خودش توانسته به نحوه تولید این سلاح شمیایی دست پیدا کند، یا آنها را از زرادخانه‌ای که به کنترل خود در آورده، خارج کرده است. هر دو گزینه نگران‌کننده هستند».

این احتمال که داعش توانسته از برخی زاردخانه‌های دولت سوریه گاز خردل به دست آورده باشد نیز مطرح شده است. در سال ۱۳۹۲ و در پی تهدیدهای بین‌المللی، دولت سوریه قبول کرد که زرادخانه‌های شیمایی آن کشور زیر نظارت جهانی، نابود شوند. دمشق باقی ماندن زرادخانه‌‌های شیمیایی در آن کشور را رد کرده است.

در هر صورت، چنانچه جنگ‌افزار شیمیایی قطعا توسط «حکومت اسلامی» استفاده شده باشد، هنوز مشخص نیست آنها به چه مقدار از آن دسترسی دارند.

در ۲۲ بهمن ماه جان برنن، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) گفته بود گروه حکومت اسلامی سلاح شیمیایی به‌کار برده و توانایی ساخت مقادیر کمی از گازهای کلر و خردل را دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG