لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۴۰

کری: ایران با پیشنهادهای جدید وارد مذاکرات هسته‌ای شود


جان کری برای شرکت در اجلاس آسه‌آن به اندونزی سفر کرد
وزیر خارجه آمریکا هفتم اکتبر در اندونزی در گفت‌وگو با خبرنگاران از ایران خواست با «مجموعه پیشنهادهای جدید» به مذاکراتی بیاید که قرار است هفته آینده در ژنو میان شش کشور طرف مذاکرات اتمی و ایران در ادامه مذاکرات قزاقستان و گفت‌وگوهای وزیران خارجه در نیویورک صورت گیرد.

تازه‌ترین گفته‌های وزیر خارجه آمریکا پس از آن مطرح می‌شود که همتای ایرانی او دو روز پیشتر از ۵+۱ خواسته بود «با دیدگاه جدیدی وارد بحث شوند».

محمدجواد ظریف در گفت‌وگویی با تلویزیون دولتی ایران با اشاره به آخرین پیشنهادهایی که در آلماتی قزاقستان به تهران داده شده بود گفت «آن طرح به تاریخ پیوسته است».

جان کری نیز با اشاره به پیشنهاد آلماتی گفته است «پیشنهادهای گروه شش [کشور] در آلماتی مطرح شد و اعتقاد ندارم که ایران پاسخ کاملی -به طور مشخص- به آن پیشنهاد داده باشد. در نتیجه ما الان در انتظار کامل شدن تفاوت‌هایی هستیم که ایرانی‌ها در رویکرد خود دارند.»

وزیر خارجه آمریکا افزوده است: ما الان منتظر مجموعه پیشنهادهای ایران هستیم؛ آنچه به‌طور کامل آشکار می‌کند ایران چگونه صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی خود را نشان می‌دهد.

«پیشنهادهای آلماتی» به گفت‌وگوهایی باز می‌گردد که در زمان ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد در قزاقستان صورت گرفت و در آن از جمله پیشنهاد به تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در مقابل برداشتن بخشی از تحریم‌ها شد.

پیشتر مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، نماینده ۵+۱ در گفت‌وگوها با ایران، به رادیو فردا گفته بود «ما پيشنهادی برای ايران بر روی ميز داريم و آن همان پيشنهاد آلماتی است. اين جايی است که ما در آن قرار داريم.»

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران در اندونزی بار دیگر از تغییراتی که در پی یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در سیاست خارجی ایران مطرح شده، استقبال کرده است.

در عین حال کری با اشاره به سخنان باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، تاکید کرده است دولت متبوع او معتقد است «نه واژگان که عملکرد تفاوت را آشکار می‌کند».

خبرگزاری رویترز پنجم مهرماه به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نوشته بود ایران در مذاکراتی که در نیویورک با گروه ۱+۵ داشته است، پیشنهاد توافق‌نامه‌ای را داد که بر مبنای آن نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای خود را در مدت یک سال برطرف کند.

ادامه این مذاکرات و آنچه بین گروه ۵+۱ و مقام‌های ایران مطرح خواهد شد به مذاکرات ژنو در نیمه اکتبر موکول شده است.
XS
SM
MD
LG