لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۴۸

۱۰ نفر در درگیری‌های مخالفان و هواداران اسد در لبنان کشته شدند


شهروندان غیرمسلح در حال فرار از مناطقی که در آنها درگیری رخ داده است
درگیری‌های روزهای شنبه و یک‌شنبه در شهر طرابلس (ترابلس) لبنان، میان گروهی از اقلیت علوی در آن شهر و گروهی از اکثریت سنی، به کشته شدن ده نفر انجامیده و بار دیگر نگرانی‌هایی را از وضعیت امنیتی دومین شهر بزرگ لبنان ایجاد کرده است.

علوی‌ها به‌طور عموم به‌عنوان هواداران بشار اسد و گروه‌های سنی‌مذهبی به عنوان مخالفان رئیس‌جمهوری سوریه شناخته می‌شوند.

این خشونت‌های مرگبار بار دیگر از کشیده شدن دامنه اختلافات داخلی سوریه به کشور لبنان حکایت دارد.

تیراندازی‌های روزهای نهم و دهم آذر ماه تا ساعات بامداد روز یک‌شنبه ادامه داشته است.

بنا بر گزارش‌ها چهار نفری که روز گذشته کشته و شمار قربانیان را به ده نفر رسانده‌اند هدف شلیک تک‌تیراندازها قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری رویترز گفته است درگیری‌های تازه پس از آن شدت گرفت که گروهی از سنی‌مذهب‌های طرابلس حملاتی را به اقلیت علوی انجام دادند.

مقام‌های امنیتی می‌گویند بیشتر کشته‌شدگان از میان سنی‌مذهب‌های طرابلس‌اند.

خشونت‌های تباری و مذهبی که ریشه در بحران داخلی سوریه دارند، پیشتر هم در طرابلس رخ داده است.

بنا بر آمار بیش از صد نفر در اینگونه خشونت‌ها طی ماه‌های گذشته کشته شدند.

از ماه مارس گذشته دست‌کم پنج درگیری مسلحانه میان شهروندان مسلح طرابلس رخ داده است که ده‌ها نفر در پی آنها کشته شدند، در ماه اوت نیز دو خودروی بمب‌گذاری‌شده در کنار یک مسجد سنی منفجر شدند که ۴۲ قربانی برجای گذاشت.

هفته گذشته نیز حملاتی به علوی‌ها رخ داد که چندین زخمی برجای گذاشته است.

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، که خود اهل طرابلس است روز یک‌شنبه با وزیر کشور و دیگر مقام‌های امنیتی لبنان برای جلوگیری از دامنه‌دار شدن بحران گفت‌وگو کرده است.

روز یک‌شنبه آقای میقاتی گفت تصمیم بر آن شده است که کنترل امنیت طرابلس به‌طور کامل به نیروهای ارتش واگذار شود.

این شهر بزرگ لبنان در ۳۰ کیلومتری مرز سوریه قرار دارد. لبنان از مهم‌ترین مناطقی به شمار می‌رود که نیروهای شورشی از طریق آن به تامین نیرو و یا گاه مهمات می‌پردازند.

در روزهای پایانی آبان ماه، ارتش سوریه توانست شهر قاره در مرز لبنان را که در عین حال نقطه کلیدی در مسیر ترابری شورشیان تا حمص و دمشق محسوب می‌شود، پس بگیرد.

در آن زمان گفته شد که این شهر مرزی سوریه با لبنان از آخرین مسیرهایی‌ست که شورشیان سوری از طریق آن به خارج ارتباط پیدا می‌کردند.

علاوه بر گروهی از سنی‌مذهب‌های لبنانی که در آن کشور یا در سوریه از شورشیان مخالف اسد حمایت می‌کنند، نیروهای حزب‌الله لبنان نیز رسما در جنگ سوریه حضور دارند که این موضوع خود به اختلافات سیاسی و حملاتی مرگبار در آن کشور انجامیده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG