لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۵۷

افزایش شمار بازداشت‌شدگان در ارتباط با حمله انتحاری منچستر


سربازان ارتش بریتانیا در اطراف «اسکاتلندیارد»

در جریان جست‌وجوهای گسترده نیروهای امنیتی بریتانیا پس از حمله انتحاری در منچستر، اکنون شمار بازداشت‌شدگان به هشت نفر رسیده‌است. همزمان جزئیات بیشتری از خانواده عامل حمله منتشر شده و گفته شده «یک شبکه» در این حمله دست داشته‌است.

پلیس منچستر در بامداد چهارم خرداد ماه از بازداشت یک مظنون دیگر در «نونیتون، وارویک‌شایر» و سپس فردی دیگر در منچستر خبر داده‌است. به این ترتیب شمار بازداشت‌شدگان در ارتباط با حمله انتحاری شب اول خرداد، به هشت نفر رسیده‌است؛ هفت مرد و یک زن.

پیش از این پلیس بریتانیا گفته بود سلمان عبیدی، ۲۲ ساله، مظنون به انجام حمله انتحاری، در اقدام خود تنها نبوده و در چارچوب یک شبکه عمل کرده است.

پلیس دولت «وفاق ملی» لیبی که قدرت را در طرابلس در دست دارد، روز پنج‌شنبه اعلام کرد برادر و پدر سلمان عبیدی، به‌نام‌های هاشم و رمضان را بازداشت کرده‌است. یک سخنگوی پلیس دولت وفاق ملی لیبی گفته است، برادر عامل حمله انتحاری، از طرح او خبر داشته و هر دو از اعضای گروه موسوم به حکومت اسلامی بودند.

گروه موسوم به حکومت اسلامی، یک روز پس از انفجار منچستر ادعا کرده بود که عامل آن از «سپاهیان» این گروه است.

با این وجود مقام‌های بریتانیایی هنوز گفته‌های پلیس طرابلس را تکذیب یا تائید نکرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز از وزیر کشور فرانسه نقل کرده‌است که عبیدی «احتمالا» در سفری که به لیبی داشته، به سوریه نیز رفته‌است.

سلمان عبیدی از پدر و مادری اهل لیبی در شهر منچستر زاده شده بود. علاوه بر پدر و برادر بازداشت‌شده‌اش در لیبی، یکی دیگر از برادرانش نیز در لندن بازداشت شده‌است.

حمله انتحاری در منچستر به کشته‌شدن ۲۲ نفر انجامیده‌است؛ بسیاری از قربانیان و مجروحان را نوجوانان و نیز کودکان تشکیل می‌دهند. عامل حمله، که بمبی دست‌ساز را در یک چمدان جاسازی کرده و همراه داشت، در جریان کنسرت آریانا گرانده، خواننده پاپ، خود را منفجر کرده‌است. علاوه بر این ۶۴ نفر نیز در این جریان انفجار زخمی شده‌اند که وضعیت ۲۰ نفر از آن‌ها وخیم گزارش شده‌است. ۱۲ تن از زخمی‌شدگان کم‌تر از ۱۶ سال دارند و یکی از جان‌باختگان نیز دختری هشت ساله بود.

انفجار منچستر، بدترین حمله از این دست از زمان حملات ۲۰۰۵ در لندن توسط چهار عامل انتحاری اسلام‌گرا است که ۵۲ کشته برجای گذاشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG