لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۱۲

رهبر کلیسای کاتولیک در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته از نظر او معرفی کردن اسلام، هم‌تراز با خشونت، کار اشتباهی‌ست؛ «تقریبا هر مذهبی، گروه کوچکی بنیادگرا دارد. ما هم (کلیسای کاتولیک) آن‌ها را داریم».

پاپ فرانسیس، دهم مرداد ماه، در بازگشت از سفر پنج‌روزه از لهستان، جایی که مراسم «روز جهانی جوانان» در آن برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگاران، و در واکنش به نام نبردن از اسلام حین سخنرانی‌اش پس از قتل کشیش فرانسوی، چنین گفته‌است.

سه‌شنبه گذشته دو جوان بنیادگرای مسلمان در حمله‌ای به کلیسای شهر روئن، کشیش ۸۴ ساله آن را کشتند.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

پاپ فرانسیس می‌گوید «اگر قرار باشد من از خشونت اسلامی صحبت کنم، آن‌موقع باید از خشونت مسیحی هم صحبت کنم.»

پاپ افزوده است «من هر روز در روزنامه‌ها در ایتالیا، می‌خوانم که یک کسی دوست‌دخترش را به قتل رسانده، آن‌یکی مادر همسرش را به قتل رسانده، و این‌ها همه کاتولیک‌های غسل‌داده‌شده هستند».

اشاره رهبر کلیسای کاتولیک به مراسم غسل تعمید در کلیسای کاتولیک است که به معنی طلب بخشش و زندگی دوباره باورمند کاتولیک به شمار می‌رود.

گفت‌وگوی پاپ فرانسیس با خبرنگاران پس از آن انجام شده که صدها تن از مسلمانان فرانسه و ایتالیا، دهم مرداد ماه، در جریان نماز روز یک‌شنبه برای ابراز همدردی و همبستگی با مسیحیان این کشورها در مراسم دعا شرکت کردند.

پاپ فرانسیس در جریان مراسم روز جهانی جوانان، که به طور عمده تجمعی از جوانان کاتولیک از سراسر جهان است، گفته بود این مذهب نیست که خشونت را رهبری می‌کند.

رهبر کلیسای کاتولیک گفته بود «هم می‌شود با چاقو کسی را کشت، هم با زبان». او از اینکه «پول» و قدرت ناشی از آن جای همه چیز را گرفته انتقاد کرده و گفته است «ترروریسم وقتی متولد می‌شود که خداوندگار پول جای همه چیز را می‌گیرد».

پاپ فرانسیس پرسیده بود «چقدر از جوانان اروپایی را بدون هیچ آرمانی به حال خود رها کرده‌ایم؟ بدون کار؟ [چقدر از آنها را رها کرده‌ایم تا] رو به مواد مخدر و الکل بیاورند و به گروه‌های بنیادگرا بپیوندند؟».

طی ماه‌های گذشته، چندین حمله در اروپا انجام شده‌، که تقریبا در همه آنها شهروندان غیرنظامی هدف قرار گرفته‌اند. برخی از این حملات به دست جوانان افراطی‌شده‌ی مسلمانی صورت گرفته که زاده کشورهای اروپایی هستند. در برخی دیگر حملات نیز ردپای پناهجویان دیده شده‌است.

در کنار این حملات بر انتقادها و مخالفت‌های برخی گروه‌ها در اروپا با مهاجرپذیری افزوده و درخواست‌هایی برای ایجاد محدودیت‌های بیشتر اجتماعی نیز مطرح شده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG