لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۵۳

حکم غنچه قوامی؛ یک سال زندان دو سال ممنوع‌الخروجی


غنچه قوامی، دختر ایرانی بریتانیایی که پس از تلاش برای ورود به ورزشگاه محل بازی‌های والیبال در تهران بازداشت شد، به یک سال زندان و دو سال ممنوعیت خروج از ایران محکوم شده است.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل پیشین خانم قوامی، اول آذر ماه، به خبرگزاری ایلنا گفته است که او به تبلیغ علیه نظام محکوم و این حکم صادر و رسما ابلاغ شده است.

پیش از ابلاغ حکم، خبرهایی در مورد صدور آن منتشر شده بود؛ آقای علیزاده طباطبایی، در آبان ماه گفته بود حکم خانم قوامی صادر شده و قاضی آن را نشان داده، اما هنوز رسما ابلاغ نشده است.

او در عین حال تائید کرده که به خواست مادر غنچه قوامی از ادامه انجام امور وکالتی دخترش کناره‌گیری کرده است.

در پایان آبان ماه مادر غنچه قوامی گفته بود که وکیل پرونده دختر او استعفا کرده است.

در آن زمان گفته شده بود این حکم، یک سال حبس است.

وکیل پیشین این دختر ۲۵ ساله ایرانی بریتانیایی به خبرگزاری ایلنا گفته است «اخیرا اتهامات جدیدی از جمله جاسوسی و اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت کشور در پرونده قوامی مطرح شده بود، که با پیگیری‌های ما قرار منع تعقیب برای این اتهامات صادر شد.»

دادستانی تهران پیشتر اتهاماتی را در مورد ارتباط غنچه قوامی با «اپوزیسیون جمهوری اسلامی»، «رسانه‌های خارج از ایران» یا «شرکت در اعتراضات ضد نظام» مطرح کرده بود.

غنچه قوامی روز ۳۰ خرداد قصد داشت برای تماشای مسابقات جهانی والیبال به ورزشگاه آزادی برود که در نهایت به‌خاطر اعتراض به ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه بازداشت و چند ساعت بعد آزاد شد. او چند روز بعد که برای پس گرفتن لوازم شخصی خود اقدام کرد، دوباره بازداشت شد.

در حالی که قوه قضائیه ایران اتهام‌هایی را خارج از موضوع تلاش برای تماشای بازی والیبال در ورزشگاه متوجه او کرده است، مادر خانم قوامی در گفت‌وگو با رادیو فردا تاکید کرده است که دخترش «به‌خاطر مسئله والیبال دستگیر شده و بیشتر بازجویی‌هایش هم در همین باره بوده است».

بازداشت خانم قوامی با بازتاب‌های بین‌المللی روبه‌رو بوده است.

XS
SM
MD
LG