لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۱۲

«کره شمالی آماده انجام آزمایش‌های موشکی بیشتری‌ست»


نیروهای کره جنوبی طی هفته‌های گذشته بر آمادگی دفاعی خود افزوده‌اند
مقام‌های سئول می‌گویند از نزدیک به رصد فعالیت‌های نظامی کره شمالی مشغول‌اند و این کشور خود را برای انجام آزمایش‌های موشکی بیشتری در آینده نزدیک آماده می‌کند.

سخنگوی وزرات دفاع کره جنوبی امروز به خبرنگاران گفت: ما از نزدیک آنچه کره شمالی انجام می‌دهد را تعقیب می‌کنیم، زیرا این احتمال وجود دارد که این کشور دست به آزمایش‌های جدیدی بزند.

این گفته ها تنها دو روز پس از انجام دور تازه‌ای از آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ مطرح می‌شوند.

کره شمالی شنبه گذشته سه موشک «کوتاه‌برد» به سمت شرق شبه جزیره کره، به سوی آب‌های دریای خاور/دریای ژاپن پرتاب کرد.

مقام‌های کره جنوبی تنها یک روز پس از آن خبر از ادامه این آزمایش‌های موشکی دادند.

سئول می‌گوید شمار آزمایش‌های دو روز پیش به چهار پرتاب رسیده است.

این آزمایش‌ها در حالی انجام شده است که در نیمه اردیبهشت‌ماه یک مقام دفاعی آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفت بر اساس اطلاعات، موشک‌های «میان‌برد» کره شمالی از ساحل شرقی آن کشور دور شده است.

همزمان بان گی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، با اعلام نگرانی از بالا گرفتن مجدد تنش‌ها در شبه‌جزیره کره از پیونگ‌یانگ خواست موشک‌های بیشتری پرتاب نکند و پای میز گفت‌وگوهای اتمی باز گردد.

گفته‌های دبیرکل سازمان ملل هنوز با واکنشی از سوی کره شمالی روبه‌رو نشده‌اند.

همزمان به گزارش روزنامه «کریا هرالد» و به نقل از یک مقام نظامی کره جنوبی، این کشور برای افزودن بر توانایی دفاعی خود، موشک‌های اسرائیلی «اسپایک» را به خط دفاعی غربی خود افزوده است.

روز گذشته یکی از سخنگویان امنیت ملی ایالات متحده نیز گفت فعالیت‌های تهدیدکننده کره شمالی چیزی به جز انزوای بیشتر این کشور به همراه نخواهد داشت.

این مقام دولتی آمریکا بار دیگر از پیونگ‌یانگ خواسته است «به تعهدات بین‌المللی خود عمل کرده» و «پیشنهاد باراک اوباما برای بازگشت به راه صلح را بپذیرد».

طی هفته‌های گذشته و به ویژه پس از انجام سومین آزمایش هسته‌ای در کره شمالی، تنش در شبه‌جزیر کره افزایش یافته است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه این کشور که طی سال‌های گذشته در انزوای بین‌المللی فرو رفته است، تحریم‌های بیشتری اعمال کرد.

اما پیونگ‌یانگ پس از اعمال تحریم‌ها آمریکا و متحدانش در اقیانوس اطلس را تهدید به حمله نظامی کرد.
XS
SM
MD
LG