لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۰۸

حمله «گسترده» گروه «فتح‌الشام» و متحدانش به ارتش سوریه در حلب


گروهی از افراد جبهه‌النصره که اکنون نام خود را به جبهه فتح‌الشام تغییر داده در این تصویری در نزدیکی لبنان
گروهی از افراد جبهه‌النصره که اکنون نام خود را به جبهه فتح‌الشام تغییر داده در این تصویری در نزدیکی لبنان

گروه «فتح‌الشام» که پیشتر «جبهه‌النصره» نام داشت، همراه متحدان خود در حلب، دست به حمله‌ای برای شکستن محاصره ارتش سوریه و متحدان آن زده است؛ سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید این حمله «گسترده‌ترین» تهاجم شورشیان طی ماه‌های گذشته‌است.

به گزارش خبرگزاری رویترز یک ستاد فرماندهی شورشیان، اعلام کرده‌است که به مواضع ارتش حمله سوریه در حلب حمله کرده‌است. این ستاد متشکل از گروه «فتح‌الشام» -که به عنوان شاخه‌ای از القاعده شناخته می‌شد و نام خود را به تازگی عوض کرده- و گروه «احرار‌الشام» است.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، ۱۰ مرداد ماه، گزارش داد که این حمله گسترده‌ترین حمله به نیروهای بشار اسد و شبه‌نظامیانی که از حمایت ایران برخوردار هستند، طی ماه‌های گذشته، به شمار می‌رود.

ارتش سوریه درگیری‌ها را تائید کرده، اما می‌گوید نیروهای دولتی، شورشیان را از یک پایگاه پدافند هوایی عقب رانده و نیز گزارش‌ها در مورد تصرف «مدرسه حکمت» توسط آنها را نیز رد کرده‌است.

ارتش سوریه، هفته پیش با کمک شبه‌نظامیان متحد با بشار اسد که از حمایت ایران برخوردار هستند و نیز نیروی هوایی روسیه، دست به پیشروی‌های چشمگیری در بخش‌های شمالی حلب زده بود.

آنها توانسته بودند منطقه بنی‌زید در جاده کاستیلو در حاشیه شمالی حلب را به کنترل خود درآورند و راه خود را برای حملات بعدی به شورشیان هموارتر کنند.

در آن زمان دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، نیروهای دولتی با مسدود کردن آخرین مسیر ارتباطی به حلب، بخشی از شهر را که در کنترل شورشیان است به طور کامل به محاصره درآورده‌اند.

سازمان ملل در مورد وضعیت دست‌کم سیصد هزار غیرنظامی، که جاده کاستیلو تنها مسیر دسترسی‌شان به غذا و دارو است، هشدار داده بود.

چند روز پس از آن سوریه و روسیه از طرحی برای باز کردن مسیرهای امن خروج غیرنظامیان حلب خبر دادند.

وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به این موضوع گفته بود ایالات متحده در تلاش است تا ببیند آیا طرح روسیه صادقانه است، و افزوده بود اگر ثابت شود که این طرح فریبکاری‌ست، ممکن است همکاری مسکو و واشینگتن درباره سوریه متوقف شود.

گروه «جبهه‌ فتح‌الشام»، پیشتر جبهه‌النصره نام داشت و به عنوان شاخه‌ای از القاعده، به عنوان یک گروهی تروریستی شناخته می‌شد و در طرح آتش‌بس سوریه قرار نمی‌گیرد. هم آمریکا و هم ایران تغییر نام این گروه را «تبلیغاتی» نامیده و می‌گویند تاثیری بر ماهیت آن ندارد.

XS
SM
MD
LG