لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۰۷

جلسه شورای امنیت در پی «حمله» ائتلاف به پایگاه ارتش سوریه


روسیه خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت شده‌ بود
روسیه خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت شده‌ بود

شورای امنیت سازمان ملل متحد، در پی گزارش‌ها در مورد «حمله» اخیر جنگنده‌های ائتلاف به یک پایگاه ارتش سوریه که ده‌ها قربانی برجای گذشته، تشکیل جلسه داده‌است.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا در مورد این «حمله غیرعمدی» ابراز «تاسف» کرده‌است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید روسیه خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت شده‌ بود. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه آن کشور نیز گفته بود مسکو خواستار توضیحات ایالات متحده در مورد جزئیات این واقعه، پیش از تشکیل جلسه شورای امنیت است.

به گفته مسکو در پی حمله جنگنده‌های ائتلاف به پایگاهی در دیرالزور، که در اختیار ارتش سوریه است، ۶۲ سرباز کشته ‌شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه و روزنامه واشینگتن‌پست به نقل از پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می‌گویند این وزارت‌خانه وقوع حمله‌ای که از روی «اشتباه» رخ داده را تائید کرده‌است. وزارت دفاع آمریکا در وب‌سایت خود گفته است که حمله ائتلاف در پی آنکه روسیه از هدف قرار گرفته‌شدن یک پایگاه ارتش سوریه خبر داد، متوقف شده‌است.

ستاد مرکزی فرماندهی آمریکا، ناظر بر عملیات در خاورمیانه، تأیید کرده‌است که در این منطقه عملیاتی داشته و پس از اعلام روسیه متوقف شده‌است.

در بیانیه پنتاگون آمده است که مسکو از جریان حمله در منطقه باخبر بوده و نیروهای ائتلاف «زمان زیادی» در محل در حال رصد فعالیت‌های گروه موسوم به «حکومت اسلامی» بودند؛ گروهی که قرار بود هدف اصلی حملات انجام شده، باشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا می‌گوید وزارت دفاع آن کشور از بابت این رخداد «ابراز تاسف» کرده‌است.

به گفته این مقام ارشد، واشینگتن «از طریق روسیه، تاسف خود را به خاطر کشته‌شدن غیرعمدی نیروهای [ارتش] سوریه، ابراز کرده‌است».

سخنگوی وزارت خارجه روسیه می‌گوید این حمله «تمام تلاش‌های بین‌المللی [در سوریه] را با خطر روبه‌رو کرده‌است».

ساماناتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل، از سوی دیگر به انتقاد از روسیه پرداخته و گفته مسکو باید بر اجرای تعهداتی که میان روسیه و ایالات متحده صورت گرفته متمرکز شود. خانم پاور گفته اگر این حمله واقعا به‌دست ائتلاف صورت گرفته باشد، «عمدی نبوده و ما طبیعتا بابت کسانی که جان خود را از دست داده‌اند، متاسف هستیم».

در مقابل ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل، در پاسخ به پرسش خبرنگاران که آیا این موضوع می‌تواند به پایان آتش‌بس بیانجامد، گفته «این پرسشی اساسی‌ست».

به گزارش آسوشیتدپرس این نخستین‌ بار است که ارتش و سربازان سوریه، هدف حمله هوایی ائتلاف به رهبری ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

پیش از این آمریکا در چندین مورد از حمله جنگنده‌های روسیه به شورشیان مورد حمایت آن کشور که درگیر نبرد با «حکومت اسلامی» هستند خبر داده بود. این موضوع به ابراز نگرانی مقام‌های آن کشور انجامیده و حتی انتقاد مقام‌های ارشد ایالات متحده، مانند وزیر دفاع را نیز در پی داشته‌است.

آمریکا و روسیه اخیرا برای ایجاد آتش‌بس در سوریه به توافقی تازه دست یافته‌اند. روزهای نخست این توافق بدون خونریزی سپری شد، اما آتش‌بس همچنان شکننده و کمک‌رسانی به صدها هزار نفر از مردم سوریه هنوز با مشکلات عمده‌ای روبه‌روست.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در مورد ایجاد مانع دولت سوریه برای کمک‌رسانی به مردم جنگ‌زده و تحت محاصره آن کشور، «عمیقا» ابراز نگرانی کرده‌است. روسیه نیز از آمریکا خواسته تا از نفوذ خود بر گروه‌های مخالف اسد برای دور کردن آنها از نیروهای مرتبط با القاعده استفاده کند.

XS
SM
MD
LG