لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۵۷

افزایش شمار کشته‌شدگان ایرانی در «درگیری‌های شمال حلب»


تصاویر چهار نفر از کشته‌شدگان اخیر. از راست: جواد محمدی، علی‌حسین کاهکش، علیرضا حاجیوند و رضا عادلی
تصاویر چهار نفر از کشته‌شدگان اخیر. از راست: جواد محمدی، علی‌حسین کاهکش، علیرضا حاجیوند و رضا عادلی

بنا بر گزارش‌ها از ایران، شمار کشته‌شدگان ایرانی حملات اخیر برای شکستن محاصره شهرک‌های شیعه‌نشین «نبل» و «الزهرا» در سوریه، افزایش پیدا کرده‌است.

روز ۱۴ بهمن ماه خبرگزاری‌های فارس و تسنیم گزارش داده بودند که دست‌کم ۱۳ نفر در درگیری‌هایی که ظاهرا مربوط به نبل و الزهرا در شمال استان حلب بوده، کشته شده‌اند.

اما گزارش‌های تازه‌ای منتشر شده که نشان می‌دهد، چندین نفر دیگر نیز طی این مدت کشته شده‌اند.

«ابنا»، پایگاه خبری موسوم به خبرگزاری «اهل‌بیت»، ۱۵ بهمن ماه نام هفت نفر از کشته‌شدگان «پاسدار و بسیجی» را جواد محمدی، محمد ابراهمیم توفیقیان، فیروز حمیدی‌زاده، علیرضا حاجیوند، علی‌حسین کاهکش، مرتضی ترابی و رضا عادلی عنوان کرده‌است.

این افراد از اهواز، بجنورد، دزفول، بهار (همدان) و مشهد هستند و به گفته «ابنا»، طی «روزهای اخیر» در «عملیات شکست محاصره شهرهای شیعه‌نشین نبل و الزهرا» کشته شده‌اند.

البته خبرگزاری فارس نام‌های تازه دیگری را نیز منتشر کرده است که به نظر می‌رسد شهروندان ایران نیستند؛ محمدعلی بدر، محمدحسن الضریر، کمال شیبان، احمد شربو و علی عبدالجواد الکنج ابواحمد. به گفته این خبرگزاری این افراد در جریان حملات به نبل و الزهرا کشته شده‌اند، اما از آنها با عنوان «رزمنده» نام برده شده و هویت دقیقشان نیز مشخص نشده‌است.

ایران می‌گوید در سوریه «مستشار نظامی» دارد. علاوه بر نیروهای سپاه پاسداران، نیروهای حزب‌الله لبنان و شهروندان دیگر کشورها، از افغانستان تا عراق، نیز تحت هدایت ایران در نبردهای سوریه به سود حکومت بشار اسد حضور دارند.

خبرگزاری‌های ایران می‌گویند ارتش سوریه و «نیروهای مقاومت» در روز ۱۴ بهمن‌ماه موفق شده‌اند محاصره دو شهرک نبل و الزهرا در استان حلب را بشکنند.

رسانه‌های عربی نیز پیش‌تر در ۱۳ بهمن ماه از شدت گرفتن حملات برای شکست محاصره این دو منطقه خبر داده بودند. این دو شهرک از سال ۲۰۱۳ میلادی تحت محاصره گروهی از شورشیان مخالف بشار اسد قرار دارند. به گزارش الشرق‌الاوسط، هدف از این حملات در عین حال قطع جاده تدارکاتی شورشیان مخالف بشار اسد، بین حلب در شمال غرب سوریه و منطقه مرزی ترکیه، بوده است.

خبرگزاری فارس می‌گوید شکست محاصره نبل و الزهرا به ارتش سوریه «برتری راهبردی» داده و «یکی از دروازه‌های ترکیه در أعزاز را از روستاهای واقع در جنوب خط به سمت نبل و الزهراء، جدا کرد».

به گزارش این خبرگزاری این «موفقیت» برای حکومت بشار اسد، «پیام‌های قاطعانه‌تری» را به ژنو ارسال می‌کند.

اشاره خبرگزاری فارس به مذاکرات میان نمایندگان دولت مرکزی سوریه و مخالفان اسد است که در ژنو برپاشده بود، اما در حال حاضر به تعلیق افتاده‌است.

مقام‌های غربی می‌گویند مذاکرات ژنو بهترین و احتمالا تنها بخت پایان دادن به جنگ سوریه است.

XS
SM
MD
LG