لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۲۱

«۴۸۲ نفر» در درگیری‌ها میان شورشیان سوریه کشته شده‌اند


یک شورشی مخالف «داعش» در حلب
سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است و به گروهی از مخالفان دمشق نزدیک است، در تازه‌ترین گزارش خود از کشته شدن نزدیک به ۵۰۰ نفر در درگیری‌های شورشیان سوری با خود، طی هفته گذشته، خبر داده است.

همزمان شماری از تحلیلگران، می‌گویند سوریه به میدان نبرد با القاعده تبدیل می‌شود.

دیدبان حقوق بشر ۲۰ دی‌ماه، یک هفته پس از بالاگرفتن نبرد میان دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، که گروهی وفادار به القاعده به‌شمار می‌رود، و دیگر شورشیان سوری، تازه‌ترین آمار خود را منتشر کرد.

بنا بر این گزارش از میان ۴۸۲ نفری که جان خود را در درگیری‌های داخلی میان مخالفان بشار اسد از دست داده‌اند، ۸۵ نفر غیرنظامی‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید بسیاری از غیرنظامیان کشته شده به دست «داعش» اعدام شده‌اند.

دولت اسلامی عراق و شام دو روز پیش در پیامی صوتی گفته بود خون اپوزیسون سوریه که به مخالفت با این گروه برخواسته‌اند، «حلال» است.

سخنگوی «داعش» در خطابه‌ای تند گفته بود «ای کسانی که به جنگ با مجاهدان مشغولید، توبه کنید تا گذشت و احسان ما شامل شما شود، در غیر این صورت بدانید که نیروهای ما در عراق و شام، شیرانی گرسنه‌اند، شرابشان خون و تسلای آنها تکه‌های اجساد است، در آنچه می‌نوشند، سیراب کننده‌تر از خون مرتد‌ها نمی‌یابند.»

اما این تنها گروه‌های میانه‌روی سوریه نیستند که علیه «داعش» می‌جنگند، بلکه گروه‌های اسلام‌گرای تندروی دیگر مانند جبهه «النصره»، که خود در فهرست گروه‌های تروریستی‌ آمریکاست، نیز در جنگ علیه دولت اسلامی عراق و شام شرکت دارد.

گروهی از تحلیلگرانی که موضوع سوریه را دنبال می‌کنند، چه در کشورهای اطراف و یا در ایالات متحده، بر این گمان‌اند که جنگ داخلی در سوریه، آن کشور را به میدانی برای القاعده تبدیل کرده است.

خبرنگار لوس‌آنجلس‌تایمز در منطقه از قول یکی از شورشیان در حلب نوشته است که در آن شهر کسی هوادار «داعش» نیست، اما «در روستاها هنوز نبرد در جریان است و داعش کنترل برخی از آنها را در دست دارد». خبرگزاری فرانسه می‌گوید هواداران القاعده در شهر الرقه دیگر شورشیان را بیرون رانده‌اند.

دیوید بوکای، نویسنده جروزالم پست، روزنامه چاپ اسرائیل، می‌گوید که نبرد در سوریه جنگ بین «حکومتی سرکوب‌گر» و «اپوزیسیونی که از حمایت مردم برخوردار است»، نیست، بلکه نبرد با هواداران القاعده از سراسر جهان است.

شبکه ای‌بی‌سی نیوز در گزارشی خبر از نظارت پلیس فدرال آمریکا، بر ده‌ها شهروند آن کشور که از جنگ سوریه بازگشته‌اند، داده است. این شبکه می‌گوید همه آمریکایی‌هایی که برای جنگ به سوریه رفته‌اند شناسایی نشده‌اند. بنا بر این گزارش در عین حال هرچند همه آنها هوادار القاعده نیستند، اما «بسیاری هستند».

جنگ داخلی سوریه، دو سال و نیم پیش، پس از بالا گرفتن تنش میان دولت سوریه و مخالفانش بالا گرفت.

دولت سوریه تظاهرات مسالمت‌آمیز اولیه علیه خود را به‌شدت سرکوب کرد آنچه ناگهان کشور را در بحرانی خونین فرو برد.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه در تازه‌ترین گزارش خود در دهم دی‌ماه شمار کشته‌شدگان ناآرامی‌های سوریه را بیش از ۱۳۰ هزار تن اعلام کرد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG