لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۵۱

تحقیقات در مورد تازه‌ترین «حمله شیمیایی» در سوریه آغاز می‌شود


این مخالفان بشار اسد بودند که نخستین بار ویدئو و تصاویری از «قربانیان این حمله» منتشر کردند
بازرسان سازمان ملل با کسب مجوز از دولت سوریه، از دوشنبه ۴ شهریور، تحقیقات خود را در مورد «حملات شیمیایی» روز ۳۰ مرداد به حومه دمشق آغاز می‌کنند.

این مجوز درحالی صادر شده که بریتانیا، از کشورهای هوادار مخالفان بشار اسد، با دیده تردید به نتایج آن نگریسته و می‌گوید «احتمالا آثار و شواهد استفاده از سلاح شمیایی از بین برده شده است».

از سوی دیگر یک دیپلمات آمریکایی نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است «در این مورد که حکومت سوریه در این نقطه (حمله اخیر) از سلاح شیمیایی علیه شهروندان غیرنظامی استفاده کرده باشد، شک بسیار کمی وجود دارد.»

این دیپلمات آمریکایی که نامش فاش نشده، گفته‌های خود را بر اساس «گزارش‌ها، واکنش‌های جسمی قربانیان و تحقیقات اطلاعاتی آمریکا و دیگر کشورها» بیان کرده است.

وزارت خارجه سوریه روز یک‌شنبه ۳ شهریور، در بیانیه‌ای که تلویزیون رسمی آن کشور پخش کرد، گفت دمشق با بازديد بازرسان سازمان ملل متحد از محل حمله شيميايی اخير در حومه پایتخت موافقت کرده است.

در این بیانیه گفته شده بود که در مورد تاریخ و زمان بازدید از محل «حمله» توافق شده، اما تا زمانی که این بازدید انجام نشود، اعلام نخواهد شد.

در واکنش به آن بیانیه بود که ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا از دستکاری یا از بین بردن شواهد حمله سخن گفت.

آقای هیگ روز گذشته گفت «اکنون باید واقع‌بين باشیم که تيم بازرسان سازمان ملل متحد می‌تواند به چيزی دست يابد.»

حملات روز ۳۰ مرداد بنا بر گزارش‌ها و برآوردهای گوناگون بین ۳۰۰ تا ۱۳۰۰ قربانی برجای گذاشته است.

مخالفان دولت اسد شمار قربانیان را بیش از ۱۳۰۰ نفر عنوان کرده‌اند. این مخالفان بودند که نخستین بار ویدئو و تصاویری از «قربانیان این حمله» منتشر کردند.

دولت سوریه همراه کشورهای هوادار آن یعنی روسیه و ایران، انگشت اتهام را به سوی مخالفان، «تروریست‌ها» یا «گروه‌های تکفیری» گرفته‌اند.

اما بريتانيا می‌گوید که مطمئن است دولت اسد مسبب آن بوده و فرانسه هم گفته است در صورت تاييد اين مسئله، بايد در برابر بحران سوريه به «زور» متوسل شد.

روسیه که این حملات را از سوی مخالفان اسد می‌داند می‌گوید یکی از موشک‌ها از منطقه‌ای که در کنترل مخالفان پرتاب شده است.

این موضوعی‌ست که روز شنبه وزیر خارجه سوریه نیز در گفت‌وگویی با تلویزیون لبنانی المیادین از آن سخن گفته بود.

سازمان پزشکان بدون مرز که مقر آن در پاريس است، گفته است در بامداد روز چهارشنبه ۳۰ مرداد، طی سه ساعت در حدود سه هزار و ۶۰۰ بيمار به سه بيمارستان مرتبط با آن سازمان مراجعه کردند که دچار عوارض گازهای اعصاب بودند.

این سازمان می‌‌گوید ۳۵۵ نفر از بیماران جان خود را از دست داده‌اند.

بان گی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است حملات شیمیایی به غیرنظامیان جنایت علیه بشریت است و مرتکبان آن با عواقب جدی روبه‌رو خواهند شد.
XS
SM
MD
LG