لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۳۳

«دست‌کم ۹۰ نفر» در حملات هوایی پس از توافق آتش‌بس در سوریه کشته شدند


ادلب

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، که بر جنگ داخلی آن کشور ناظر است، می‌گوید دست‌کم ۹۰ نفر در پی مجموعه‌ای از حملات هوایی در مناطق تحت کنترل شورشیان در حلب و ادلب کشته ‌شده‌اند.

حلب در شمال و ادلب در شمال‌غربی سوریه، مرکز درگیری‌های شدیدی بوده‌اند و حملات هوایی نیروهای دولت مرکزی سوریه و نیز ارتش روسیه از مهم‌ترین دلایل افزایش مرگ غیرنظامیان در این مناطق و دیگر نقاط آن کشور اعلام شده‌است.

تازه‌ترین گزارش در مورد این حملات، تنها ساعاتی پس از آن منتشر شده که روسیه و ایالات متحده بر سر برپایی آتش‌بس در سوریه، موافقت کردند. قرار است این طرح از بامداد دوشنبه ۲۲ شهریور ماه آغاز شود. آمریکا می‌گوید اگر برای یک هفته ادامه پیدا کند، واشینگتن می‌تواند با مسکو برای هدف قرار دادن شاخه القاعده و گروه موسوم به حکومت اسلامی، همکاری مشترک انجام دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید، ساعاتی پس از اعلام توافق طرف‌ها، خشونت‌ها در چند منطقه سوریه بالا گرفت.

مرگبارترین حملات هوایی اخیر، آن‌طوری که سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید، در شهر ادلب، مرکز استانی به همین نام رخ داده‌است؛ حملاتی که جان ۵۸ غیرنظامی، از جمله ۱۳ کودک را گرفته‌است.

در همین استان، دو غیرنظامی دیگر نیز در حملات هوایی به «جسر الشغور»، منطقه دیگری تحت کنترل شورشیان، کشته شده‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید دست‌کم ۳۰ غیرنظامی، از جمله ۹ کودک، در حملات هوایی به منطقه تحت کنترل شورشیان در حلب جان خود را از دست داده‌اند.

گزارش شده در حملات، جنگنده‌های دولت مرکزی سوریه یا ارتش روسیه حضور داشته‌اند. مسکو از مهم‌ترین حامیان بشار اسد به شمار می‌رود.

این حملات در حالی رخ داده است که دولت مرکزی سوریه توافق خود را با طرح آتش‌بس اعلام کرده بود.

بیشتر بخوانید: واکنش‌ها به طرح آتش‌بس

قرار است در جریان آتش‌بس سوریه، به شهر حلب کمک‌رسانی شود. مناطق تحت کنترل شورشیان در این شهر بزرگ سوریه، با وقفه‌ای کوتاه‌مدت، تحت محاصره کامل نیروهای دولتی بوده‌اند و ارتباط آن با جهان خارج کاملا قطع است.

یک هیئت تحقیقاتی سازمان ملل متحد، هفته پیش در گزارش تازه‌ای، از همه طرف‌های درگیر در جنگ داخلی انتقاد کرده؛ در عین حال حملات هوایی نیروهای دولتی سوریه و نیروی هوایی روسیه را، دلیل اصلی افزایش مرگ غیرنظامیان در آن کشور عنوان کرده بود.

XS
SM
MD
LG