لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۳۶

«افزایش احتمال تصویب تحریم‌های ایران و روسیه» به‌دلیل دیدار پسر ترامپ و وکیل روس‎


بنا بر گزارش‌ها کاخ سفید نگران است تحریم‌های تازه «دست دونالد ترامپ را در جریان گفت‌وگو با روسیه ببندند»

شماری از قانونگذاران ارشد ایالات متحده می‌‌گویند ماجرای دیدار پسر دونالد ترامپ و وکیل روس در جریان انتخابات آمریکا، احتمال تصویب نهایی تحریم‌های ایران و روسیه را افزایش داده‌است. دولت ترامپ به بخش‌هایی از این تحریم‌ها اعتراض کرده‌است.

خبرگزاری رویترز به نقل از شماری از قانونگذاران آمریکا، از جمله اعضای ارشد حزب دمکرات و جمهوری‌خواه در کنگره، گزارشی منشتر کرده و می‌گوید ممکن است این تحریم‌ها در هفته جاری به رای گذاشته شود.

طرح تحریم‌های ایران و متمم روسیه، در سنا با رای بالای ۹۸ موافق به ۲ مخالف به تصویب رسید، اما در مجلس نمایندگان با مانع روبه‌رو شد. ۱۹ تیر ماه یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد دولت آمریکا در پی ایجاد تغییراتی در این طرح است.

مصوبه سنای آمریکا رئیس‌جمهوری آمریکا را موظف می‌کند برای کاهش یا پایان دادن به تحریم‌های روسیه، از کنگره اجازه بگیرد. کاخ سفید می‌گوید مخالفتی با تحریم‌ها ندارد، اما دادن اختیارات بیشتر در اجرای آن‌ به کنگره، به‌جای دولت، به تلاش‌های دیپلماتیک ضربه می‌زند.

پیش از این وب‌سایت «اکسیوس» گزارش داده بود کاخ سفید نگران است این طرح «دست دونالد ترامپ را در جریان گفت‌وگو با روسیه ببندد».

اکنون و پس از آن‌که دونالد ترامپ جونیور، پسر رئیس‌جمهوری آمریکا، ایمیل‌های ردوبدل‌شده در رابطه با دیدار با وکیل روس را منتشر کرده، احتمال واپسین رای‌گیری گنگره در مورد طرح نیز افزایش یافته‌است.

بن کاردین، عضو ارشد حزب دمکرات در کمیته روابط خارجی سنا، گفته است «آن‌چه پیرامون دونالد ترامپ جونیور رخ داده، تاکیدی بر نحوه عملیات روسیه است».

مسکو متهم به دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال گذشته است. دولت روسیه این اتهام‌ها را رد کرده‌است.

دیدار پسر ترامپ و شماری از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی او در جریان رقابت‌های سال پیش، پس از آن صورت گرفت که یک وکیل روس مدعی شد، اطلاعاتی مخرب در مورد ستاد هیلاری کلینتون، نامزد حزب دمکرات، دارد.

بیشتر بخوانید: پسر ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی «با یک وکیل مرتبط با مسکو» دیدار کرده بود

بر اساس ای‌میل‌های ردو‌بدل‌شده در این رابطه،‌ فردی به نام راب گلدستون، که به ‌لابی‌گری مشهور است، به دونالد ترامپ جونیور گفته بود که ارائه این اطلاعات در چارچوب حمایت روسیه و دولت آن کشور از آقای ترامپ است. پسر دونالد ترامپ در پاسخ نوشته بود «اگر همان چیزی که می‌گویی باشد، عاشقش هستم»، ‌و پس از آن دیداری با وکیل روس داشت.

پیش از این، سخنگوی ولادیمیر پوتین،‌ رئیس‌جمهوری روسیه، در واکنش به این دیدار گفته بود: کرملین اطلاعی از هویت وکیل مورد نظر ندارد و «ما قادر نیستیم بر همه فعالیت‌های وکلای روس، در این کشور یا خارج از آن، نظارت کنیم».

ترامپ جونیور، نیز در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس ضمن آن‌که فضای ایجادشده را «مضحک» و «غلوشده» توصیف کرده گفته است پدرش اساسا هیچ اطلاعی از دیدار سال پیش نداشت.

↲​بیشتر بخوانید: فرزند دونالد ترامپ ای‌میل‌های خود در مورد نشست با روس‌ها را منتشر کرد

یک عضو ارشد حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان به رویترز گفته ماجرای دیدار ترامپ جونیور و وکیل روس، «قطعا در این شرایط کمکی به دولت نمی‌کند».

آقای کاردین تاکید کرده طرح تحریم‌ها به‌خاطر «دخالت روسیه در انتخابات سال پیش، اشغال بخشی از خاک اوکراین و گرجستان و حمایت از دولت سوریه» باید به تصویب برسد.

اما مدیر بخش مربوط به امور قانون‌گذاری در کاخ سفید به وب‌سایت خبری-تحلیلی «اکسیوس» گفته است طرح «طرح آن‌قدر ضعیف تنظیم شده که هیچ دولتی، چه جمهوری‌خواه یا دمکرات، قادر نیست با آسودگی آن را اجرا کند، چرا که به‌طور گسترده‌ای به تلاش‌های دیپلماتیک دولت ضربه می‌زند».

↲​بیشتر بخوانید: کاخ سفید خواستار ایجاد تغییراتی در طرح تحریم‌های ایران و روسیه است

خبرگزاری رویترز به نقل از مشاوران و دستیاران اعضای مجلس نمایندگان از هر دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه، می‌گوید مذاکرات در مورد تحریم‌ها بین دو حزب ادامه دارد و با انتشار گزارش مربوط به پسر ترامپ و ایمیل‌های او، این مذاکرات سرعت بیشتری گرفته‌است. استنی هویر، نماینده ارشد مجلس نمایندگان از حزب دمکرات، این احتمال را مطرح کرده که رای‌گیری در هفته جاری انجام شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG