لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۳۱

ترامپ: ایران، دولت شماره یک حامی تروریسم است


رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس، ضمن انتقاد مجدد از توافق اتمی با تهران، گفته حکومت ایران از آن زمان به بعد «گستاخ‌تر» شده و به ایالات متحده «کاملا بی‌احترامی» می‌کند. دونالد ترامپ می‌گوید «ایران، دولت شماره یک حامی تروریسم است».

در پاسخ به پرسش شبکه فاکس، در مورد توافق اتمی با ایران، دونالد ترامپ، در مصاحبه‌ای که ۱۷ بهمن ماه پخش شده‌است، می‌گوید «فکر می‌کنم این بدترین توافق اتمی ممکن بود. فکر می‌کنم این توافقی بود که هرگز نباید در مورد آن مذاکره می‌شد. از نظر من خجالت‌آور است که توافقی مانند آن داشتیم و باید آن را امضا می‌کردیم و هیچ دلیلی نداشت این کار را بکنیم. اگر قرار است این کار را بکنیم (امضا کنیم)، باید توافقی خوبی داشته باشیم».

دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، به‌تاکید از توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی دفاع کرده‌است. از منظر دولت پیشین، حکومت ایران تا پیش از توافق اتمی فاصله اندکی با دستیابی به مواد لازم برای ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای داشت، آن‌چه پس از توافق به طور مشخصی عقب افتاده است.

دونالد ترامپ، در زمان رقابت‌های انتخاباتی خود نیز بارها از توافق اتمی انتقاد کرد و نیز بارها اتهام‌هایی را نظیر فرستادن پول نقد به ایران، از طرف دولت اوباما، مطرح کرد.

در مصاحبه با شبکه فاکس، آقای ترامپ می‌گوید «ما به آن‌ها ۱.۷ میلیارد دلار پول نقد دادیم».

در جریان حصول توافق اتمی، تهران دست به آزادی شماری از شهروندان ایرانی‌آمریکایی زندانی در ایران زد. دولت اوباما در آن زمان اقدام به ارسال پولی به ایران کرد که می‌گوید برای حل‌وفصل قرارداد تسلیحاتی معلق‌شده پس از انقلاب و سود ناشی از دیرکرد آن است. به گفته اوباما پرداخت این پول ارتباطی با آزادی زندانیان دو تابعیتی نداشت و برای جلوگیری از افزایش سود ناشی از دیرکرد پرونده‌ بود. جمهوری‌خواهان منتقد دولت اوباما و نیز دونالد ترامپ، عقیده دیگری دارند و می‌گویند این پول «باج‌دهی» به ایران بود، آن‌هم در حالی‌که از نظر دولت آمریکا، تهران «بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی» است.

ایالات متحده بارها دولت ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرده‌است. این گفته‌ها چه در زمان دولت اوباما و چه اکنون در زمان دولت ترامپ تکرار شده‌اند. ایران، همواره این سخنان را رد کرده و در مقابل کشورهای متحد آمریکا در منطقه، مانند عربستان سعودی را، متهم به حمایت از تروریسم کرده‌است.

دونالد ترامپ، در پاسخ به این پرسش شبکه فاکس، که آیا او توافق اتمی را لغو خواهد کرد، می‌گوید «خواهیم دید چه اتفاقی خواهد افتاد… من می‌توانم این را بگویم که آن‌ها کاملا به کشور ما بی‌احترامی می‌کنند. ایران، دولت شماره یک حامی تروریسم است. آن‌ها پول و اسلحه به همه جا می‌فرستند».

آقای ترامپ سپس با اشاره به رویارویی‌های دریایی در خلیج فارس و موارد دیگری از رویارویی‌های نظامی میان نیروهای ایران و ارتش ایالات متحده در منطقه، افزوده است «آن‌ها نه تنها احترامی به ما نمی‌گذارند بلکه دنبال هواپیماهای ما می‌کنند. با قایق‌های کوچکشان دور کشتی‌های ما می‌چرخند و احترامشان را از دست داده‌اند، چون باورشان نمی‌شود کسی آن‌قدر ابله باشد که چنین توافقی با آن‌ها امضا کند».

مقام‌های ایران پیش از این و در مواردی که هشدارهایی از سوی آمریکا، در مورد رویارویی‌ها در خلیج فارس مطرح شده بود، شناورهای ایالات متحده را به نادیده گرفتن مرزهای دریایی خود متهم کرده بودند. آن‌چه تقریبا همواره از سوی مقام‌های آمریکایی رد شده بود و آن‌ها تاکید کرده بودند در آب‌های بین‌المللی در حرکت بوده‌اند.

گفته‌های تازه رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه انتقادها و هشدارهای دیگر مقام‌های دولت او در رابطه با دولت ایران، مطرح می‌شود. پیش از این وزیر دفاع آمریکا نیز ایران را بزرگ‌ترین حامی دولتی تروریسم نامیده بود و مایکل فلین، مشاور امنیت ملی آقای ترامپ نیز گفته بود دولت او اقدامات «تحریک‌آمیز» ایران را دیگر تحمل نخواهد کرد.

معاون رئیس‌جمهوری ایران به گفته‌های پیشین در مورد «حمایت دولتی از تروریسم» واکنش نشان داده است. دولت ایران هنوز واکنشی به گفته‌های اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا نشان نداده‌است.

دیدن نظرات (۳۰۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG