لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۱۵

گفت‌وگوی ترامپ و ملک سلمان در مورد «ایران» و ایجاد «مناطق امن»


کاخ سفید آمریکا می‌گوید رئیس‌جمهوری آن کشور و پادشاه عربستان گفت‌وگوی تلفنی داشتند و در آن از جمله در مورد «اجرای بسیار دقیق» توافق اتمی، «اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه» و نیز لزوم «ایجاد منطقه امن در یمن و سوریه» گفت‌وگو کرده‌اند.

در بیانیه منتشرشده از سوی کاخ سفید، دونالد ترامپ و ملک سلمان، در مورد «اهمیت اجرای بسیار دقیق» توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی، گفت‌وگو کرده‌اند. آن‌ها در عین حال بر لزوم توجه به «اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه» تاکید کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در جریان رقابت‌های انتخاباتی از لغو توافق اتمی، در صورت پیروزی در انتخابات سخن گفته بود. شماری از اعضای کابینه آقای ترامپ، از جمله وزیر دفاع، در مورد لزوم حفظ توافق با نظارتی دقیق بر آن سخن گفته‌اند. شماری از متحدان غربی آمریکا نیز خواستار حفظ و پایبندی به اجرای توافق تیر ماه میان تهران و گروه ۵+۱ شده‌اند. از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین مخالفان این توافق، یعنی نخست‌وزیر اسرائیل، گفته در مورد این موضوع با رئیس‌جمهوری آمریکا گفت‌وگو خواهد کرد و طرح خود را با او در میان خواهد گذاشت.

بخش دیگری از بیانیه که به موضوع «اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه» پرداخته، اتهامی‌ست که طی سال‌های گذشته در دولت‌های پیشین آمریکا، بارها از سوی واشینگتن و متحدان آن در خاورمیانه، علیه تهران مطرح شده‌است.

تهران همواره این اتهام‌ها را رد کرده و مقام‌های آن می‌گویند این کشورهایی مانند عربستان سعودی هستند که به ایجاد تروریسم و افراطی‌گری کمک کرده و در امور کشورهایی مانند سوریه یا یمن دخالت می‌کنند.

ایران در سوریه از حکومت بشار اسد حمایت می‌کند، در حالی‌که عربستان از مهم‌ترین حامیان گروهی از شورشیان آن کشور است. در یمن روند برعکسی حاکم است و در حالی‌که ائتلافی به رهبری ریاض دست به حملاتی هوایی علیه شورشیان حوثی، برای بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی زده، مقام‌های ایرانی از شورشیان حوثی حمایت کرده و در عین حال متهم به «ارسال سلاح» برای آن‌ها شده‌اند.

جنگ داخلی سوریه تا کنون نزدیک به نیم میلیون کشته برجای گذاشته و نیمی از جمعیت آن کشور را آواره کرده‌است. درگیری‌ها در یمن، آن‌طور که سازمان ملل متحد می‌گوید بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشته‌است.

موضوع یمن و سوریه نیز در گفت‌وگوی تلفنی رئیس‌جمهوری ترامپ و ملک سلمان مطرح شده‌است. در بیانیه کاخ سفید بدون جزئیات خاصی گفته شده دو طرف در مورد لزوم افزایش تلاش‌های مشترک در نبرد با «تروریسم اسلامی رادیکال» و ایجاد منطقه امن در یمن و سوریه برای آوارگان، گفت‌وگو کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی به موضوع «ایجاد منطقه امن» در گزارش خود اشاره‌ای نکرده است. به گفته این خبرگزاری رهبران دو کشور بر «عمق و دوام روابط راهبردی» خود تاکید کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد سعودی می‌گوید دو رهبر در مورد لزوم افزایش تلاش‌های ضدتروریستی و همکاری‌های نظامی و اقتصادی گفت‌‌وگو کرده‌اند. اما این منبع خبری در مورد گفت‌وگوی احتمالی آقای ترامپ و ملک سلمان در مورد منع ورود موقتی پناهجویان و شهروندان سوریه، یمن، ایران، عراق، سومالی، لیبی و سودان، سخنی به میان نیاورده‌است.

رئیس‌جمهوری آمریکا با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، نیز گفت‌وگو کرده‌است.

دیدن نظرات (۴۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG