لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۳۲

ترامپ می‌گوید حکم قاضی فدرال برای لغو موقت فرمان منع ورود «لغو خواهد شد»


رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به حکم صادرشده از سوی یک قاضی فدرال برای جلوگیری موقت از اجرای فرمان منع ورود کشورهای هفت‌گانه، گفته‌است «این به‌اصطلاح قاضی» نظر «مضحکی» داده و این حکم «لغو خواهد شد».

وزارت دادگستری ایالات متحده نیز خواستار رسیدگی دوباره و تجدید نظر در حکم صادرشده از سوی دادگاه واشینگتن شده است.

آقای ترامپ دو هفته پیش فرمانی اجرایی صادر کرد که موقتا جلوی صدور روادید برای شهروندان ایران، یمن، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و عراق و ورود شماری از پناهجویان را به خاک آن کشور می‌گیرد.

این فرمان با انتقادهایی روبه‌رو شده‌است؛ از جمله جوامع مدنی یا سیاستمداران حزب دمکرات، که آن را در مواردی «منع ورود مسلمانان» و «مغایر» با قانون اساسی توصیف کرده‌اند. از سوی دیگر اما دولت ایالات متحده این انتقادها را کرده و رئیس‌جمهوری آن کشور با اشاره به ورود شهروندان ده‌ها کشور مسلمان دیگر می‌گوید این قانون «منع ورود مسلمانان» نیست و برای «حفاظت از مردم و خاک آمریکا» اجرا می‌شود.

طی روزهای گذشته برخی از قضات فدرال احکامی در مخالفت با اجرای این حکم صادر کرده بودند تا در نهایت دادگاه فدرالی در واشینگتن، این فرمان اجرایی را «به‌طور موقت» در «سراسر» آن کشور متوقف کرد.

در مورد حکم قاضی روبارت بیشتر بخوانید

دونالد ترامپ در حساب کاربری خود در توئیتر در واکنش به این حکم دادگاه گفته است «نظر این به اصلاح قاضی که از اساس در اجرای قانون در کشورمان اخلال می‌کند، مضحک است و لغو خواهد شد».

او سپس افزوده «وقتی کشوری دیگر نتواند بگوید چه کسی می‌تواند یا نمی‌تواند وارد یا خارج شود، مخصوصاً به دلایل ایمنی و امنیت، این دردسری بزرگ است».

واکنش‌های رئیس‌جمهوری آمریکا در چندین پست دیگر ادامه پیدا کرده است. به گفته آقای ترامپ قاضی فدرالی که حکم اخیر را صادر کرده «درهای کشور ما را به سوی تروریست‌های بالقوه و دیگرانی که در دلشان به فکر منافع ما نیستند باز کرده است. آدم‌های بد [اکنون] خیلی خوشحال هستند».

خبرگزاری رویترز می‌گوید قاضی صادر کننده این حکم در واشینگتن، قاضی جیمز روبارت، نخستین مقام قضایی ایالات متحده است که به طور مستقیم هدف انتقاد رئیس‌جمهوری آن کشور قرار گرفته‌است. قاضی روبارت بیش از ۱۰ سال است که در دادگاه فدرال سیاتل مشغول به قضاوت است. انتخاب او توسط جرج بوش، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا، صورت گرفته‌ بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG