لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۰۳

بازداشت‌شدگان اوکراینی عفو می‌شوند؛ اعتراض‌ها ادامه دارند


در حالی‌که دولت اوکراین می‌گوید صدها تن از بازداشت‌شدگان هفته‌های گذشته در جریان اعتراض‌های آن کشور را عفو می‌کند، مخالفان نیز روز یک‌شنبه ۲۷ بهمن ماه، به اشغال ساختمان شهرداری کی‌یف، پایتخت، خاتمه دادند.

با وجود این گروهی از معترضان به دولت ویکتور یانوکوویچ، اعلام کرده‌اند روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن ماه به سوی پارلمان آن کشور تظاهرات می‌کنند.

هدف معترضان، تن دادن نمایندگان به خواست آنها برای «کاهش» قدرت رئیس‌جمهوری عنوان شده است.

اتحادیه اروپا از توافق صورت‌گرفته میان دولت و مخالفان برای عفو و نیز پایان اشغال ساختمان شهرداری و دیگر ساختمان‌های دولتی در چهار شهر دیگر در غرب اوکراین استقبال کرده است.

با پایان گرفتن اشغال ساختمان‌های دولتی بود که دادستانی آن کشور نیز اعلام کرد «عفو» در مرحله اجرایی قرار می‌گیرد.

معترضان در عین حال می‌گویند همچنان در اطراف ساختمان شهرداری باقی مانده و آماده اشغال مجدد آن در صورتی که دولت به وعده خود عمل نکند، هستند.

ساختمان شهرداری دو ماه در اشغال معترضان بود. خیابان گروشفسکی -در سمت شهرداری- و میدان استقلال در نزدیکی آن محل حضور معترضان طی هفته‌های گذشته بود.

دولت در عین حال اعلام کرده است نیروهای ضدشورش را از اطراف ورزشگان دینامو در کیف خارج می‌کند. در ماه میلادی ژانویه دست‌کم سه نفر در اعتراضات در اطراف این ورزشگاه جان خود را از دست دادند.
مخالفان در حال خروج از ساختمان شهرداری
مخالفان در حال خروج از ساختمان شهرداری


عفو، مشمول آن دسته از بازداشت‌شدگان می‌شود که بین ۲۷ دسامبر سال میلادی گذشته و دوم فوریه سال جاری دستگیر شدند. در یکی از بدترین هفته‌های اعتراضات در بین این تاریخ دست‌کم شش نفر کشته و صدها نفر از معترضان و نیروهای پلیس زخمی شدند.

اوله تیاگنیبوک از سیاست‌مداران ملی‌گرای اوکراین از حزب «اسوبودا» (آزادی) از مخالفان خواسته است تا روز سه‌شنبه به سوی پارلمان آن کشور رهسپار شوند.

روز سه‌شنبه قرار است نشست شورای عالی آن کشور برگزار شود.

مخالفان خواستار احیای سازوکار پارلمانی-ریاستی هستند.

همزمان یولیا تیموشنکو، نخست‌وزیر پیشین اوکراین و از مخالفان یانوکوویچ که در زندان به سر می‌برد، به هفته‌نامه «زرکالو تیژنیا» گفته است «تنها چیزی که مخالفان باید بر سر آن با رئیس‌جمهوری در موردش صحبت کنند، کناره‌گیری او از قدرت است».

این زندانی سرشناس معترض به دولت در مصاحبه خود گفته است رخدادهای اوکراین نشان می‌دهند که یانوکوویچ قادر به اداره آن نیست.

رئیس‌جمهوری اوکراین تا کنون کناره‌گیری از قدرت را نپذیرفته است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG