لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۰۱

بحران اوکراین؛ وزرای خارجه روسیه و اوکراین در نشست شورای اروپا


سرگئی لاوروف در حال گفت‌وگو با همتای اتریشی خود در وین، ۱۵ اردیبهشت
در حالی‌که طی روزهای گذشته کی‌یف دست به عملیات مسلحانه علیه جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین زده است، تلاش‌های دیپلماتیک جهت پیدا کردن راه‌حلی برای بحران آن کشور نیز وارد مرحله تازه‌ای می‌شود.

قرار است روز سه‌شنبه، ۱۶ اردیبهشت، در وین نشستی با حضور ۳۰ وزیر خارجه، از جمله سرگئی لاوروف و هم‌تای او در دولت موقت اوکراین، آندری دشچیتسیا، برگزار شود.

هر دو وزیر خارجه اوکراین و روسیه در حال حاضر برای دیدار «شورای اروپا» در وین، پایتخت اتریش، به سر می‌برند.

پیش‌بینی می‌شود که بحث و مذاکرات اصلی روز سه‌شنبه پیرامون بحران اوکراین باشد.

وزارت خارجه اتریش، کشوری که ریاست شورا را بر عهده دارد، می‌گوید هر دو وزیر خارجه روسیه و اوکراین قرار است در شام کاری همراه با دیگر وزیران حضور پیدا کنند.

بان گی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، نیز در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری فرانسه گفته است «در صورت نیاز حاضر به ایفای نقش شخصی خود» است پیش از آنکه بحران اوکراین «از کنترل خارج شده و پیامدهایی بزرگ و خارج از کنترل هر کسی به بار بیاورد».

به گزارش همین خبرگزاری ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا که در این دیدار حضور خواهد داشت، قرار است پس از آن به کی‌یف سفر کند.

تازه‌ترین تلاش‌ها زمانی شکل می‌گیرد که طی درگیری‌های روز دوشنبه در اسلوویانسک، در شرق اوکراین، دست کم چهار نفر از نیروهای ارتش آن کشور کشته شده و ۳۰ نفر نیز زخمی شدند.

یک هلیکوپتر ارتش نیز با شلیک جدایی‌طلبان در آن شهر سقوط کرد که به گفته دولت اوکراین خلبان آن نجات پیدا کرده است.

کی‌یف می‌گوید جدایی‌طلبان در اسلوویانسک از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

یک روز پیش از آن حمله تظاهرکنندگان هوادار روسیه در بندر اودسا، در جنوب اوکراین، به آزادی ۶۷ تن از بازداشت‌شدگان وابسته به آنها از سوی پلیس انجامید.

رئیس‌جمهوری موقت اوکراین روسیه را متهم کرده است که در آن کشور جنگ برپا کرده است.

روسیه از سوی دیگر از کی‌یف خواسته است جلوی خونریزی در جنوب و شرق آن کشور را بگیرد، ارتش خود را از آن مناطق خارج کرده و گفت‌وگوها برای یافتن راه‌حلی دیپلماتیک را آغاز کند.
XS
SM
MD
LG